Instagram Takipçisi Nasıl Artırılır?

Bu yazımızda 10 harika ipucuyla Instagram takipçinizi satın almadan nasıl artırabileceğinizi anlatıyoruz.

takipçi çeşitleri hashtag kullanımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dijital, tüm dünyanın biricik ve korunaklı buluşma noktası olmakta kararlı. Bu durum küresel çapta sosyalleşmenin yanı sıra yeni girişimlerin de ilk adım basamaklarından biri haline geldi. Sözünü etmek istediğimiz “girişim”, blog şeklinde kullanılan sayfalardan e-ticaret sitelerine kadar geniş bir yelpazeyi işaret eder. Instagram’a içerik üretmek ve bu pazarda bir tezgah açmak istiyorsanız takipçi sayınızı yükseltmek konusunda ısrarcı olmanız gerekir. Bu hem motivasyonunuzu hem de gelirinizi artıracaktır. 

takipçi türleri

Bazen, Instagram hesabınıza uzaktan bakarsınız ve her şey harikulade görünür. Pek çok hesaptan daha iyi ürünleriniz olmasına rağmen daha az takipçiye sahipsinizdir. Bu noktada eskilerin bir sözünü yinelemekte fayda var: “Marifet iltifata tâbidir, müşterisiz mal zâyidir.” . Kaliteli içeriklerinizden gelir elde etmek veya tanınırlık sağlamak istiyorsanız özellikle başlangıç aşamasında takipçi sayınızı artırmak için çalışmalısınız. 

İşletmenizi kurarken hedef kitlenizi belirleyin. Takipçinizi artırmak isterken mutlaka bu kitleyi göz önünde bulunarak paylaşımlarınızı düzenleyin. Yazımıza Instagram’daki takipçi çeşitlerini sıralayarak başlayacağız. Daha sonra 10 harika ipucu vererek profilinizin görünürlüğünü ve etkileşimini nasıl artırabileceğinizi sıralayacağız. 

Instagram Takipçi Çeşitleri

Instagram takipçileri kendi içlerinde farklı gruplara ayrılabilir. Bunu siz de fark etmişsinizdir. Örneğin kimi takibe takip usulüyle siz onun gönderilerini beğenirseniz beğenir. Eğer işletme hesabınız varsa bu tarz takipçileriniz elbette nadir olacaktır. Ancak benzer işletme sayfalarıyla bu tarz bir ilişki yürütüp iş ağınızı genişletebilirsiniz. 

hedef kitle

Bazı takipçiler, hayalet gibidir. Sizi bir şekilde takip etmiştir ancak hiçbir şekilde sizinle etkileşime geçmez. Beğeni veya yorum bırakmaz. Bu tarz takipçiler bot olmak zorunda değildir. Özellikle işletme hesaplarının hayalet takipçileri ne alacaklarını bilir ve ihtiyaç duyduğunda dm yoluyla bilgi alır. 

Sadık takipçileriniz ise siz neredeyseniz oraya gelir. Profil biyografinize bıraktığınız linklere tıklar ve orada da gezinir. Yorum ve beğenileri ile her zaman destekçinizdir. Takipçileriniz arasında bu tavrı sadece sizin hesabınız için uygulayanlar olduğu gibi takip ettiği neredeyse her hesap için aynı tutumu sergileyen sıkı Instagram kullanıcıları vardır. 

Bazı instagram kullanıcıları ise sizinle etkileşim kurmak için yüzünüzü görmek ister. Sayıları hiç de az olmayan bu kitle dolayısıyla ürünlerinizi ve projelerinizi tanıtırken kendi yüzünüzü kullanmanız faydalı olacaktır. Eğer daha önce böyle bir paylaşım yapmadıysanız birkaç denemeden sonra doğal yükselişi göreceksiniz. 

Seçici ve prensipleri olan takipçileri memnun etmek gerek! Onlar, işe özen gösterilmesini isteyen ve sadece “güzel”i yakaladığınızda etkileşime geçer. Eğer onlar için çalışırsanız hem yaratıcılığınız gelişmiş olur hem de diğer takipçilerin de harekete geçmesini sağlamış olursunuz. Eğer bir işletme hesabınız varsa bu kategoriyi hedeflemenizi tavsiye ederiz. 

Şimdi, saydığımız organik takipçi tiplerini nasıl sayfanıza çekeceğinizi anlatmaya başlayalım.

Instagram Takipçinizi Artırma Yolları

1.Hashtag/Etiket Kullanın

instagram hashtag etiket

Organik takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız işe hashtag veya Türkçede etiket, tabela gibi isimlerle andığımız Instagram elemanını doğru kullanarak başlayabilirsiniz. Kilit maddelerden biri olan hashtag kullanımı, hedef kitlenize ulaşmanızı sağlama gücüne sahip. Tüm paylaşımlarınızda kullanmaya dikkat etmelisiniz. İnsanlar merak ettikleri bir etiketi ararken sizin paylaşımınıza denk gelebilir. Bizim istediğimiz de tam olarak budur. Eğer paylaşımınız beğenilirse profiliniz daha çok ziyaret edilir ve bu da takipçi artışını beraberinde getirir. Kullanabileceğiniz hashtag listesi oluşturabilirsiniz. Bu konuda aynı sektörde olduğunuz hesapları incelemeniz faydalı olur. 

Instagram, hashtag kullanımı 30 ile sınırlamaktadır. Siz yine de yazınızı bu etiketlerle boğmamaya çalışın. İdealde paylaşımınızın altına yazdığınız metne yerleştirmeniz gereken hashtag sayısı 10’u geçmemeli. Ancak alt metniniz içinde güzelce dağıtırsanız istediğiniz kadar kullanmanızı tavsiye ederiz.  

Hashtag kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Örneğin hesabınız ve kitleniz dışında, sizinle alakası olmayan kelimeleri etiket olarak kullanmamanız gerekir. Aksi halde takipçileriniz artsa dahi bir süre sonra takipten çıkarlar. Dolayısıyla içinde bulunduğunuz sektöre özel hashtag’ler kullanın. Kendi markanız için de bir hashtag oluşturabilirsiniz. Böylece paylaşımlarınız orada birikir. Her ne pahasına olursa olsun “#takip, #takipet” gibi etiketler kullanmaktan kaçının. Hashtag’leri, iş bağlantılarınızı artırmak için de kullanabilirsiniz. Eğer sektörle ilgili etkinlikleri paylaşımlarınızda etiketlerseniz uzun vadede yararını göreceğiniz meslektaşlarınızla etkileşim kurma imkanı yakalayabilirsiniz. 

2. Düzeni Paylaşım Yapın

düzenli paylaşım

İster blog yazarı ister işletme sahibi olun Instagram takipçinizi artırmak isterseniz, bu alana zaman ve emek harcamanız gerektiğini mutlaka hesaba katın. Ne kadar planlı paylaşım yaparsanız o kadar çabuk sonuç alırsınız. Her gün paylaşım yaparsanız süreci hızlandırmış olursunuz. Gönderimlerinizi, Instagram’ın izin verdiği tüm biçimlere uyarlamaya çalışın. Gönderi, Hikaye, IG TV ve Reels formatlarının tümünde paylaşım yapın. Hangisinden daha çok etkileşim alacağınızı gözlemlediğiniz deneme sürecinden sonra kimisinin sayısını daha da artırarak devam edebilirsiniz. Örneğin belli aralıklarla yayınlayacağınız bir IG TV serisi ilgi çekici olabilir. Bu yayınlar 1 saatlik hacme sahip olabilir. Yaratıcı serilerinizle yeni bir takipçi kitlesi dahi elde edebilirsiniz. 

Belli bir düzen oturtana kadar farklı saatlerde paylaşım yapın ve sonrasında en çok etkileşim aldığınız saati paylaşım için sabitleyin. Araştırmalar, her gün paylaşım yapan hesapların haftada bir paylaşım yapanlara oranla 4 kat daha hızlı takipçi artışı yaşadığı söylüyor.

3.Sıkıcı Olmayın

Paylaşımlarınızı düzene oturtmanın dışında paylaşım içeriklerinize de özen göstermelisiniz. Instagram, tüketim toplumunun buluşma noktasıdır. Burada insanlar en hızlı tüketip algıladıklarına ilgi gösterir. Onlara sunmak istediğiniz bilgiyi en basit hale getirmeniz, ilgi çekici görsel veya şablonla birleştirmeniz gerekir. Etkileyici filtreler kullanmanız bu bağlamda yararlı olacaktır. Gönderiniz ile ilgili grafikler oluşturup paylaşmanız da ilgi çekecektir. Instagram’da ilk adım göze hitap etmektir. Kolajlar oluşturmayı da düşünebilirsiniz. Görselde çeşitliliği kendi stilinizle birleştirin. 

instagram filtre

Hashtag’ten bahsederken söylediğimiz gibi paylaşımlarınızın da bir bütünlük göstermesi yararınıza olacaktır. Sayfa hacmini genişlettikçe takipçi sayınızın artacağı yanlış bir kanıdır. Aksine, takipçiler belli bir düzene oturmuş sayfaları takip eder ve ondan sadece bir alanda beslenmeye hazır olur. Kendi Instagram stilinizi geliştirebilirsiniz. Siz de temelde bir Instagram kullanıcısısınız ve çok takipçisi olan hesapların çoğunlukla kendi stilleri olduğunu fark etmişsinizdir. Harekete geçirici paylaşımlar yapın. İnsanlar ürününüzü almak istesin veya paylaşımınızı gördüğünde eyleme geçmek için bir güç bulsun. 

İşletme hesabınız varsa ekibinizin ve çalışma ortamınızın fotoğraflarını paylaşın. Böylece takipçilerinizi kendi hayatınıza dahil etmiş olursunuz.

4.Etkileyici Girişler Yazın

etkileyici alt metin

Görsellerinizin alt metni için ilgi çekici girişler hazırlayın. 125 karakterden uzun bir metniniz varsa kullanıcılar devamını görmek için “daha fazla” seçeneğine dokunmak zorundadır. Hedefiniz bunu başarmak olmalı. Dolayısıyla size Alman yazım tekniğini tavsiye edebilirim. Sonda söylemeniz gerekenleri yazınızın başına koymak yani sonuç kısmını girişte vermek ilgi çekmenizi sağlayabilir. İnsanların merakını cezbedecek kelimeleri bu şekilde başlangıçlar yapmak için kullanın.   

Soru sorarak başlamak da bir tekniktir. Hem de tüketiciyi uyardığı için devamını okumaya daha fazla iter. Ayrıca bu sorular, insanları yorum bölümüne yazmaya yönlendirebilir. Bu etkileşim yolundan faydalanmak istemez misiniz?

Alt metninize ister soruyla başlayın ister ilham verici kelimelerle ama mutlaka emojilerden faydalanın. Emojiler, okuyucunun dikkatini çeker ve en azından düz bir metne odaklanmak zorunda kalmazlar. Bu, şu an yaptığımız gibi uzun yazılarda görsel kullanmaya benzer. Aynı şekilde, çocuk kitaplarındaki illüstrasyonlarla da benzer bir amaca hizmet eder.  

Son olarak pek tercih edilmeyen bir yöntemden bahsedeceğiz. Instagram, 2200 karaktere kadar metin yayımlamanıza izin verir. Siz de hikaye anlatımınıza güveniyorsanız uzun metin metoduyla fark yaratabilirsiniz. 

5. Etkileşim Kurmaya Çalışın

Profilinize bakan, sizi takip eden insanlar sizin hitap ettiğiniz kitledir. Dolayısıyla etkileşim kurmak için ilk adımı atan taraf siz olmalısınız. Ne kadar “sanal” gibi görünse de “gerçek”in tanımının çeşitlendiği bir çağda çalıp üretiyoruz. Öncelikle bu mantığı oturtmalısınız. Karşınızda milyonlarca “gerçek” insanın olduğu dev bir pazar yeri var. Siz de bu dev pazardaki tezgahlardan birisiniz ve bilirsiniz doğru iletişim kuran stantlar eve erken döner. 

Takipçilerinize soru sorun, onlar size yorum bıraktıklarında da mutlaka cevap verin. Aksi halde sizi hızlı bir şekilde takipten çıkarlar. Unutmayın, onlar da sizin gibi gerçek insanlar ve kâle alınmazlarsa tezgahın başından ayrılırlar. Eğer cevap verirseniz gittikçe yalnızlaşan dünyada sıkı takipçiler edinebilirsiniz. Onlara değerli olduklarını hissettirin.

instagram etkileşim

Bu arada iş ağınızı genişletmek için de iletişime başlamanız elzemdir. Yaygın olarak “networking”  adıyla anılan bu eylem uzun vadede doğal takipçi kazanmanızı ve iş birlikleri kurmanızı sağlar. Kendi alanınızda iyi yerlere ulaşmış kişilerle bağlantı kurmanız iyi olur. İşe, ilgili hesapları takip etmekle başlayın. Marka stratejisi olarak bu yolu izleyebilirsiniz. Doğrudan mesaj attığınızda dikkat çekemeyebilirsiniz. Bu geri adım atmanıza sebep olmasın. Yaptıkları paylaşımın altına yaratıcı, ilgi çekici yorum bırakırsanız dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Bunun için popüler sohbetlere katılmayı da deneyebilirsiniz.  

Başkalarını sizi etiketlemeye teşvik etmek de hem bağlantı hem de takipçi kazanmanız açısından verimli olacaktır. Bu şekilde kendinizi geniş bir kitleye tanıtma imkanı bulacağınız gibi ilk defa karşılaşanlar için de güvenilir bir profil çizmiş olursunuz. Bunu profil biyografinizde dahi rica edebilirsiniz. Benzer şekilde, müşterilerden sizden aldıkları ürünü kendi hesaplarında paylaşmalarını isteyebilirsiniz. 

6.Konum Paylaşın

instagram konum

Gönderi ve Hikayelerinizde net bir konum kullanırsanız farklı kullanıcıların paylaşımınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Konum paylaşırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, doğru bilgi paylaşıyor olmanız. İstanbul’da yaşıyorken burada çekilen veya hazırlanan görselin konumuna İzmir’i etiketlerseniz Instagram algoritmasına takılırsınız. Bu da Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmaya benzer ve kimse istemez.

Eğer işletme hesabınızın fiziksel bir konumu varsa onu etiketlediğinizde müşteri ve takipçi sayınızın doğrudan artacağına emin olabilirsiniz. Kullanıcılar içinde bulunduğunuz konumu aratırlarsa sizin tüm paylaşımlarınızı görebilir. Böylece markanızı, blogunuzu yine daha fazla kişiye gösterme imkanı bulursunuz. 

Bir etkinliğe katıldıysanız oradan paylaşım yaparken konumunuzu eklemek diğer katılımcılarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Bu da yine sizin gibi etkileşim kurmak isteyen kullanıcıların yeni takipçileriniz olmasını sağlar. 

7. Instagram Hesabınızı Diğer İletişim Kanallarınıza Bağlayın

instagram organik takip

Başka sosyal medya platformlarında halihazırda takipçileriniz varsa orada da Instagram bağlantınızı paylaşarak veya hesapları birbirine bağlayarak takipçilerinizi artırabilirsiniz. Eğer bir web siteniz varsa mutlaka Instagram kısayolunuzu yerleştirin. Instagram biyografinizde de diğer hesaplarınızı paylaşmak çapraz tanıtım yapmanızı sağlar. 

E-posta imzanıza da Instagram bağlantınızı ekleyebilirsiniz. Bu da çok yararlı olacaktır. Eğer Instagram hesabınızı Facebook’unuza ve Twitter’ınıza bağlarsanız buradaki paylaşımlarınız eş zamanlı olarak diğer platformlardaki profillerinizde de paylaşılır.

8.Instagram Analiz Araçlarını Kullanın

Instagram analiz araçları, hangi paylaşım saatinde karar kılmanız gerektiğini, hangi paylaşımlarınızın daha çok etkileşim aldığını görmenizi sağlar. Temel olarak Instagram işletme hesabınızın size gösterdiği verilere bakabilirsiniz. Detaylı ve grafiklerle bezenmiş bilgiler almak hem durumu daha iyi anlamanız hem de strateji belirlemeniz açısından daha fazla yarar sağlayabilir. Dolayısıyla SocialBakersNotJustAnalytics, Iconosquare ve Social Rank gibi siteleri kullanıp hesap ve rakip analizi yapabilirsiniz.

9.Çekilişler Düzenleyin

instagram çekiliş

Özellikle Instagram’a giriş sürecinde insanlardan sizi takip etmelerini ve bir arkadaşını etiketlemelerini isteyerek hem takipçi hem de etkileşim oranınızı hızlı bir şekilde artırabilirsiniz. Instagram popülasyonu bu tarz çekilişlere hayrandır. Bu sistemle takipçi sayınızı artırabileceğiniz gibi gelecek çekilişleri bekleyen kitleyi sabitleyebilirsiniz. Ara ara bu şans yarışmalarını düzenlemek hesabınızın dinamik kalmasına ve takipçinizin artmasına yardımcı olacaktır. Arkadaşı sayesinde etiketlenen kullanıcılar da gönderinizi görüp hesabınızı takip etmeye başlayabilirler. Bağlantıyı bir yerde arkadaşı paylaştığı için diğer kullanıcıların hesabınıza güvenle yaklaşması muhtemeldir. Elbette sonuçta kazanan kişi veya kişilere hediyelerini vermeyi unutmayın. Yoksa hem güvenilirliğiniz kaybolur hem de takipçiler birer ikişer gider. Çekiliş hediyelerini hesabınızın alanı ve hedef kitlesi ne ise o bağlamda tutmaya çalışın. 

10.Reklam Verin

Instagram reklamları, hesabınızın geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan en basit yollardan biridir. Ana sayfanıza düşen reklamları hepiniz bilirsiniz. Başkalarının ekranında o şekilde göründüğünüzü hayal edin. Binlerce insanın önüne çıkan paylaşımınız etkileşim alabileceği gibi profil ziyaretleri sayesinde takipçinizi de artıracaktır. Eğer sayfanızı geniş insan kalabalığına duyurmak istiyorsanız çok küçük ücretlerden başlayarak reklamlar verebilirsiniz. Takipçi sayınızda fark edilir bir artış olacaktır. 

Instagram takipçileriniz robot değildir. Onlara bu şekilde yaklaşırsanız olumlu sonuçlar alamazsınız.

Reklam vermek, takipçi satın almaktan farklıdır. Yaptığınız temelde, hesabınıza denk gelme ihtimali normalde çok az olan kullanıcıların önüne düşmek ve kendinize bir fırsat yaratmaktır. Günlük reklam paketlerine işletme hesabınızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Buradan kendi hedef kitlenizi ve tanıtımda kalacağınız süreyi belirleyebilirsiniz.

E YANİ?
Instagram takipçisini artırmanın yollarını 10 işlevsel başlık altında toplamaya çalıştık. E-ticaret, pazarlama, içerik oluşturucusu ve sıralayabileceğimiz birçok mesleğin sahnesi Instagram oldu. Buraya ne kadar özen gösterirseniz gösterin takipçi sayınızı artırmak için kullanmanız gereken bazı metotlara bakmanız faydalı olacaktır. Çünkü yazımızda verdiğimiz ipuçlarıyla hem kısa sürede hem de planlı bir şekilde profilinizi renklendirip takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Takipçi çeşitlerinden haberdar olmanız ise yine gidiş yolunuzu belirlemenizi ve karşı tarafı daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Her gün yeni bir dünyaya uyanıyoruz. Kendi imkanlarınızı yaratmaktan çekinmeyin.
YORUMLAR