Yüksek Kaliteli 20 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Görsel ağırlıklı içeriklerin önemi gün geçtikçe artıyor. Özellikle birçok işletmenin dijitale taşınması ve bu alanda yeni kolların gelişmesi ücretsiz görsel ihtiyacını daha da artıyor. Bu yazımızda 20 tane ücretsiz fotoğraf sitesi derledik.

stok görsel site
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Stok görüntüler, dijital dünyaya iş üreten kişiler için vazgeçilmez diyebiliriz. Görsele bu kadar çok ihtiyacın olduğu bir senaryoda, sosyal medya paylaşımları, blog içerikleri, web siteleri, sunumlar ve e-kitaplar gibi birçok içerik türü için yeterli stok fotoğraf bulmak da bir hayli zor oluyor. Telif hakkı sorununa takılmadan doğru ve etkileyici görsel bulma hiç kolay değil.

Bu yazımızda, göz alıcı güzellikte stok görüntüleri ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz 20 siteden bahsedeceğiz. Sırasız bir şekilde listelediğimiz siteler ile sınırsız kategoride profesyonel görsellere erişebileceksiniz. Hem yüksek kaliteli görsel sağlamaları hem telifsiz ücretsiz olması hem de bol seçenek sağlaması sebebiyle listemize göz atmanızı tavsiye ederiz. Siteleri incelemek için başlıklarına tıklamanız yeterli.

Stocksnap.io

StockSnap.io’ya her hafta yüzlerce yüksek çözünürlüklü fotoğraf ekleniyor. Ticari olarak da atıf yapmadan kullanılabilen binlerce fotoğraflara sahip. Kopyalayabilir, değiştirebilirsiniz.

Pixabay.com

Son derece faydalı bir diğer stok görsel site ise Pixabay’dir. İstediğiniz anahtar kelimeleri arama kısmına yazarak binlerce cevapla karşılaşabilirsiniz. Seçim tamamen sizin ihtiyacınıza ve zevkinize kalıyor. 

Pexels

Pexels, yalnızca fotoğrafçı ekibinden ve topluluk üyelerinden görüntüleri barındıran kendi web sitesinden değil, aynı zamanda Pixabay ve Gratisography gibi diğer sitelerde de arama yapıyor. Yüz binlerce yüksek kaliteli fotoğraftan oluşan veritabanlarına erişebilirsiniz. Seçtiğiniz görseller ticari ve ticari olmayan amaçlarla değiştirilebilir ve kullanabilirsiniz.

New Old Stock 

New Old Stock, eski resim arşivi olarak başvurulabilmesi açısından benzersiz ve işlevsel bir sitedir. Site sahibi Cole Townsend’ın belirttiği üzere tüm fotoğraflar ticari olmayan, kişisel kullanımlar için mevcut. Web sitesinden ticari amaçla görsel almak için onları satın almanız gerek. Bunun dışında şahsi kullanımlar için ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. 

Unsplash.com

Tasarımcıların en sık başvurduğu stoksuz görsel platformlarından biri olan Unsplash, ücretsiz stok fotoğrafları sunuyor. Oldukça basit bir kullanıma sahip Unsplash, geniş bir görsel yelpazesi sunuyor. Her 10 günde bir 10 yeni yüksek çözünürlükle fotoğraf yükleniyor. Siz de kendi profesyonel fotoğraflarını aynı siteye yükleyebilirsiniz. 

cc0.photo

 Raffael Herrman tarafından başlatılan cc0, size ücretsiz şahane fotoğraflar sunar. Tüm fotoğraflar kurucu Herrman’a ve amcası Peter Janzen tarafından çekilmiştir. Tam anlamıyla kamu malı olarak sunulan stok görsel sitesini alternatif bir kaynak olarak kullanabilirsiniz. 

ISO Republic

ISO Republic, binlerce resim ve videoya sahiptir. Aradığınızı bulmak için arama işlevini kullanabilir veya sayfanın kenarında bulunan kategorilerden faydalanabilirsiniz. Spordan teknolojiye ve doğaya kadar birçok kategoride stok görsel kaynağıdır.

Kaboompics

Kaboompics , hem ticari olmayan hem de ticari projeler için kullanılabilecek ücretsiz stok fotoğraflar sunar. Kolay ve ferah bir kullanımı olan sitede aramalarınızı yapabilirsiniz. Atıf gerekli değil ve görüntüler üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

StockFreeImages

StockFreeImages kendisini 2,2 milyon görsel, telifsiz stok fotoğraf ve illüstrasyonla en büyük ücretsiz görsel web koleksiyonu olarak tanıtıyor .Büyük bir stok görüntü tedarikçisi olan Dreamstime.com’a ait olan web sitesi, Dreamstime katkıda bulunanlar tarafından ücretsiz olarak indirilmek üzere bağışlanan içerikleri sunuyor.

Fotoğraflara ulaşmak için ücretsiz bir hesap açmanız yeterlidir. İçerikler, telifsiz lisanslı olduğu için kullanmanız dahilinde atıf yapmanız veya sitenin linkini eklemeniz beklenir.

StreetWill.co

StreetWill, fazla kategori sunmasa da siyah-beyaz fotoğraf koleksiyonu etkileyicidir. Diğer sitelerde bulamayacağınız eski görseller ile çalışmalarını etkileyici kılabilirsiniz. Web sitesine göre, görüntüler 1,1 milyondan fazla indirildi.

Picography

Picography, kullanımı çok kolay bir stoksuz görsel kaynağıdır. 25 farklı kategori altında birleştirdiği renkli görselleri projelerinizin niteliğini artırır. Hem de bunu ücretsiz bir şekilde yapar.  Atıf gerektirmeyen bu görselleri alternatif olarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

FOCA Stock

FOCA Stock , ticari kullanım için ücretsiz fotoğraflar ve videolar sağlar. Jeffery Betts tarafından 2014 yılında başlatılan sitedeki görseller Shopify ve Canva’da yer aldı. Görsel, video ve şablonlar için güvenilir bir kaynak sayılabilir.

Life of Pix

Life of Pix , ticari veya kişisel kullanım için kullanılabilecek ve telif hakkı kısıtlaması olmayan, nispeten küçük ama güzel bir kaynak sitedir. Yüksek çözünürlüklü görüntü koleksiyonundan ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Refe

Refe , telifsiz, yüksek kaliteli ve doğal görünümlü fotoğraflar sunar. Web sitelerinde ücretli ve ücretsiz görseller bulunmaktadır. Ücretsiz koleksiyondaki temalardan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Wikimedia Commons 

Wikimedia Commons , kullanımı ücretsiz olan 52 milyondan fazla medya koleksiyonu içerir. İstediğiniz anahtar kelimeleri yazdığınızda onu da tıpkı Wikipedia gibi kendi içerisinde kategorilere ayırıp detay görseller sunar. Wikimedia Commons’ta resimler, resim açıklama sayfalarında listelenen lisanslar altında mevcuttur. Yine tıpkı Wikipedia’nın ansiklopedi sitesi gibi burası da tüm düzenleyicilere açık durumda. Siz de şehrinize veya diğer ilgi alanlarınıza dair fotoğrafları kolayca yükleyebilirsiniz.

Gratisography

Gratisography, kendisini dünyanın en iyi ve yaratıcı resimleri barındıran ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız yüksek çözünürlüklü ücretsiz stok görsel sitesi olarak tanımlar. Bu dünyanın en tuhaf koleksiyon sitesi, marka kişiliğinizi ifade etmek için platform içerisinde bir gezintiye davet ediyor. Çoğu stok görsel sitesinden farklı olarak Gratisography, size beklediğiniz klasik fotoğrafları sunmaz. Oldukça seçici olan ekip, farklılığı kendi misyonları haline getirmiş. Buradaki ücretsiz görselleri atıf yapmadan kullanabilirsiniz. 

SplitShire

SplitShire , ticari amaçlarla kullanılabilecek ücretsiz stok fotoğraflar ve görseller sağlar. Farklı kategorilerde görsel sunan web sitesinin, içerikleri içinde CNN’in ve diğer önemli markaların da olduğu haber sitelerinde kullanılmıştır. 

DesignersPics.com

DesignersPics.com’da Jeshu John tarafından çekilen bazı harika yüksek çözünürlüklü fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Kişisel veya ticari fark etmeksizin projelerinizde kullanabileceğiniz bu görsellere atıf yapmanız da gerekmez.

Foodiesfeed

Ücretsiz ve yüksek çözünürlüklü stok sitesi Foodiesfeed, kendi alanında en ünlü sitelerin başında gelir. Karnınızı acıktıran bu görsel sitesi, yemek resmi arıyorsanız tam size göre.

SkitterPhoto

SkitterPhoto, içerdiği stok görselleri kamu malı sayan bir diğer sitedir. Tüm fotoğraflar ücretsizdir. Ticari amaçla dahi olsa ücretsiz indirip üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Kategoriler ve arama kısmı işinizi kolaylaştıracaktır.

BONUS: Mazwai

20 ücretsiz stok fotoğraf sitesi sunmak için yazmaya başlasak da Mazwai’den haberdar olmanızı da isteriz. Bu site, içerisindeki görsel ve video klipleri ücretsiz kullanmanızı sağlar.  Telifsiz stok videolar ve yüksek kaliteli sinematik görseller için harika bir kaynaktır. Dünya çapındaki içerik üreticilerini bünyesinde bulunduran site, basit lisanslama sistemi ile ücretsiz erişime açık. Siz de ücretsiz içerik kitaplığına katkıda bulunabilirsiniz. Siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

E YANİ?
Her yıl yapılan araştırmalar, görsel ağırlık içeriklerini, ürünlerin daha çok ilgi gördüğünü ve dikkat çektiğini gösteriyor. Görsel içerikler, hafızada daha hızlı ve uzun süre yer edebiliyor. Bunun yanında insan davranışlarını da düz yazılara nazaran daha kuvvetli yönlendirebiliyor. Bu durum en basit örneğini her gün tükettiğimiz sosyal medya uygulama ve paylaşımlarında gösteriyor. Görsel olmayan metinleri ve paylaşımları okumayıp geçiyoruz. Fotoğraflara bu kadar ihtiyaç duyulan dönemde ücretsiz stok görsel sitelerini derledik. İncelemenizi tavsiye ederiz.
YORUMLAR