2020 Küresel Dijital Performans Raporu Açıklandı

2020 yılının dijital raporlarında pandeminin yarattığı büyümenin ve tüketici alışkanlıklarındaki değişimin yanı sıra Amazon'un rakipsizliği tekrar gözler önüne serildi.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Geride bıraktığımız yıl, pandeminin doğal etkisiyle e-ticarette benzeri görülmemiş bir ‘talep şoku’ oluşturdu. En büyük etkisini ise alışveriş gibi günlük aktiviteler üzerinde yarattı.

Dünya çapında, e-ticaret pazarının bir önceki yıla oranla %16.5 genişlediği tahmin edilmekte. Geçiş aşamasında zorlanmalar olsa da dijital müşterilerin akını, yalnızca yıllık kriterleri aşan tüketici harcamalarına değil, aynı zamanda bu kitlenin dikkatini çekmek için en şiddetli rekabet ortamının hazırlanmasına da sebep oldu. 

Semrush’ın 7 milyondan fazla uygulamanın analizine dayanarak sağladığı raporun önemli başlıklarını sizin için derledik:

2020’nin Dünya Çapında En İyi Perakendecileri  

Amazon, çevrim içi ve mobil uygulama alanlarında küresel alışveriş pazarının tamamına hâkim oldu. Walmart ve AliExpress de çevrim içi alışveriş alanında en çok ziyaret edilen perakende platformlarının en üst sıralarında yer aldı. Samsung ve Apple, diğer markalara kıyasla ürün yelpazelerindeki darlığa rağmen iki rakipsiz teknoloji şirketi olma unvanlarını korudular.   

Genel mağaza trendlerinin tek istisnası ise ikinci el pazar platformu olan eBay’dir. Bu, tüketicilerin pandemi sırasında başka bir yerde bulunması pek mümkün olmayan ürünlere yöneldiğini gösterir. 

Global Alışveriş Uygulaması İndirme Liderleri 

Dünya çapında uygulama kullanıcılarına yenilerini ekleyen markaların başında gelen Amazon’un en yakın rakibi Shopee ile arasında dört kat fark var. Amazon’un burada açık bir şekilde kazanan olduğunu söylerken listedeki diğer liderlerin çoğunun fiziksel bir konuma sahip olmayan çevrim içi platformlar olduğunu da eklemek gerek. Bununla birlikte, Amazon, SHEIN, AliExpress gibi gerçekten küresel olan platformların dışında Güneydoğu Asya’da Shopee ve Lazada; Hindistan’da Flipkart ve Çin’de Pinduoduo ve Taoba gibi daha yerel sayılabilecek uygulamalar da listenin ilk sıralarında yer almaktadır.  

En iyi e-ticaret siteleri listesine göre Amazon; ABD, Japonya, İngiltere ve Almanya’nın bölgesel uzantılarıyla birlikte küresel trafiğin yaklaşık %60’ını oluşturduğu için web siteleri arasında bir rekabetten bahsedemeyiz. Yine de Japonya merkezli Rakuten ve ABD merkezli eBay, Amazon’a karşı yarışa devam etmeyi başaran iki markadır.  

Amazon, zaten dev olan statüsüne rağmen Amerika’da, pazar ortalamasından daha yüksek bir oranda (%16.3) büyüdü ve trafiği neredeyse %24 arttı.

E-Ticaret Büyümesini Teşvik Eden Anahtar Trafik Kanalları 

2020’de doğrudan trafik, piyasadaki toplam web sitesi trafiğinin yaklaşık %50’sinden sorumluydu. Bu, marka bilinirliğinin ve tutulmasının e-ticaret büyümesi için ne kadar önemli olduğunu gösterir niteliktedir. Sosyal medya, e-ticaret siteleri için en düşük ziyaretçi sayısını getirip tüm trafiğin sadece %2.4’ünü oluşturmasına rağmen 2019 verilerine göre etkisini %30 artırmıştır. Büyümenin sebeplerinin başında müşteri desteği ve çevrim içi ‘mağaza’ deneyimi sayesinde tüketicilerin gerçek alışveriş hissine yaklaştırılması gelmektedir.  

Pandeminin e-ticarete getirisi yalnızca ürün değil ödeme sahasında da etkili oldu. Satın alma işlemlerini yöneten uygulamaların indirilme oranı 2020’de %136 arttı. 

2021’de oluşan yeni alışveriş alışkanlıkları ve iş alanlarıyla birlikte rekabetin artarak devam edeceği rahatça söylenebilir. Rapora göre Amazonun yıkılmaz bir şekilde zirvede olacağı yeni bir yılın içindeyiz.

YORUMLAR