2021’in En Çok İndirilen Uygulamaları

2021’in ilk çeyreğine bakılarak oluşturulan yılın mobil uygulama bazındaki ilk listesine birlikte bakalım.

sosyal medya girisimcilik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Mobil uygulamalar hem sosyal medya hem de girişimcilik, e-ticaret alanında en parlak dönemini yaşıyor. Haberimizde 2021’in ilk verilerine göre en çok indirilen uygulamalarına bakacağız.

Sosyal Medya Uygulamaları

App Annie’nin 2021 ilk çeyrek raporuna göre en çok indirilen uygulamaların başında TikTok yer alıyor. Uygulama, Hindistan’da yasaklanmasına rağmen son iki yıldaki büyüme ivmesini koruyarak 2021’in 1. çeyreğinde en çok indirilen uygulama olmaya devam etti. Bunda elbette Instagram ve Facebook’un çok daha önce neredeyse tüm sosyal medya tüketicileri tarafından indirilmiş olması önemli pay sahibidir. Nitekim aylık kullanıcı istatistiklerinde Facebook hale baskın durumda. Ayrıca ilk sırada olmamasına rağmen kendisine 2. sırada yer bulan Facebook’un diğer alt birimlerinden Instagram 3. sırada yer alırken WhatsApp 4.’lüğü Telegram’a bırakarak 5. sıraya yerleşti. 

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi tartışmaları hem Signal hem de Telegram indirme çizelgelerini yükseltti. Bununla birlikte, WhatsApp hala değişikliği uygulamayı planlıyor

İndirme  istatistiklerine ek olarak, App Annie, COVID-19 pandemisinin e-ticaret ve dijital alışveriş üzerindeki büyük etkisini vurgulayan uygulama harcamalarına ilişkin yeni bilgiler de paylaştı. iOS ve Google Play’de dünya genelinde uygulama içi satın almalara 32 milyar dolar harcanarak bir yılda% 40 artmış durumda. 

Yerli girişimlerin indirilme istatistikleri birlikte bakalım. 

iOS Telefonlara İndirilen Yerli Girişim Uygulamaları

startups.watch sitesinin açıkladığı verilere göre 2021’in en çok indirilen Türk girişimi pek de şaşırtmayacak şekilde Trendyol oldu. İlk sırayı tekstil pazar yeri özelliği ile öne çıkan bir e-ticaret şirketi alırken ikinci sırada pandemideki hızlı yükselişi her televizyon reklamıyla daha da kendini gösteren Getir oldu. 3. sırada yılların eskitemediği Yemeksepeti kendine yer açarken kripto para uygulaması BtcTurk 4. sıradan kendisini gösterdi. Türkiye’de yoğun ilgi gören Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların borsasını nilk beşte yer alması bekleniyordu. 

2021’in ilk günü hizmete sunulan dijital platform Exxen yılın ilk listesine 5. sıradan giriş yaptı.  Onu ÇiçekSepeti, Papara, Paribi, sahibinden.com, Hepsiburada takip etti. 

Tam liste şu şekilde:

girişim uygulamaları
 1. Trendyol – Alışveriş & Moda
 2. Getir
 3. Yemeksepeti: Food & Grocery
 4. BtcTurk | PRO Buy-Sell Bitcoin
 5. Exxen
 6. ÇiçekSepeti – Online Alışveriş
 7. Papara
 8. Paribu
 9. sahibinden.com: Al,Sat,Kirala
 10. Hepsiburada
 11. Dolap: Sat, Keşfet, Yenilen
 12. n11.com – Alışverişin Adresi
 13. 101 YüzBir Okey Plus
 14. Morhipo
 15. Zuuks Games – Bus Simulator : Ultimate
 16. GittiGidiyor: Alışveriş Sitesi
 17. GAİN
 18. Faladdin: Horoscope & Tarot
 19. Nesine – İddaa
 20. Masomo – Basketball Arena
YORUMLAR