2021’de En Çok Yapılan YouTube Aramaları

Mevcut trendler dahil olmak üzere en çok aranan YouTube aramalarını nasıl bulacağınızı ve bunların neden önemli olduğunu bu yazımızda ele aldık.

2021’de en çok yapılan YouTube aramaları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Belirli bir demografiye pazarlama yapmak istiyorsanız YouTube oldukça değerli bir kaynak olabilir. Bu açıdan pazarlamacılar için son derece kullanışlıdır.

Peki, videonuzu en iyi şekilde nasıl görünür yaparsınız? YouTube, kullanıcı aramalarında hangi videoların görüneceğine karar veren bir algoritmaya sahiptir. Yüksek arama hacmi kazanma şansı çok yüksek olan videolar hazırlamak için insanların ne aradığını bilmek adına doğru anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

YouTube en çok aranan anahtar kelimeleri açık bir biçimde sunmasa bile bu verileri çeşitli araçlarla elde edebilmek mümkündür. Nelerin popüler olduğuna göz atarak YouTube’un arama sonuçlarını kendi yararınıza olacak şekilde kullanmayı başarabilirsiniz.

YouTube’ta Trend Olanları Nasıl Bulursunuz?

YouTube’ta en çok aranan videolar platformun çok çeşitli kitlelere hitap edeceğini düşündüğü videolardır.

YouTube, belirli bir algoritma kullanarak bir videonun trend olmaya değer olup olmadığını belirler. Algoritma zamanla değişir. Ancak videoların değerlendirilme kriterleri arasında izlenme sayısı, yorum sayısı, izleyici için yararlılık durumu ve hemen çıkma oranı bulunur.

Trend olan içerik, ünlü sanatçıların müzik videoları veya popüler hale gelen viral videolar olabilir. Ancak YouTube, yanıltıcı videoları trend sayfasından olabildiğince uzak tutmaya çalışır.

YouTube’ta en çok hangi videoların arandığını görmek kolaydır. YouTube’ta trend sayfasına giderek bunu yapabilirsiniz. Alternatif yöntem ise Google Trendler sayfasında YouTube verilerini gözden geçirmektir. Google Trendler, insanların YouTube’a yazdığı en popüler arama sorgularının bir listesini sağlar. Ayrıca belirli bir dönem boyunca trend olan arama terimlerini de görme şansınız vardır.

Google Trendler size müzik, oyunlar, filmler ve moda gibi kategorileri seçme seçeneği dahi sunar. Bir kategori seçtikten sonra zaman içinde o kategoriye olan ilgiyi gösteren bir çizgi grafiğiyle karşı karşıya kalırsınız.

YouTube’ta Şimdiye Kadar En Çok Aranan Şey Nedir?

Trendler zaman içinde değişirler. Bu nedenle bugün popüler olan yarın popüler olmayabilir. Her gün, YouTube’ta 2 milyar aylık kullanıcı bir milyar saatin üzerinde video izlemektedir. Böylece yeni konular hızla büyük miktarda arama alabilmektedirler.

Buna rağmen, Google Trendler sayfasını ziyaret edip üst menüden “YouTube Arama” seçeneğini seçerek hangi konuların daha fazla arandığını bulma şansınız vardır. Merak ediyorsanız tüm zamanların en popüler aramalarının güncel listesi şu şekildedir:

 1. Minecraft
 2. Fortnite
 3. TikTok
 4. ASMR
 5. BTS
 6. Blackpink
 7. Free Fire
 8. Gacha Life
 9. Baby Shark
 10. Motu Patlu

Şu Anda YouTube’ta Kim Popüler?

En popüler YouTube aramaları gibi, YouTube’ta en popüler içerik oluşturucular da sabit değildir. Aslında, YouTube’un trend sayfası sitenin aldığı büyük miktardaki trafiğe ayak uydurmak için yaklaşık 15 dakikada bir güncellenmektedir.

Ancak baktığınızda birkaç şey bulmayı bekleyebilirsiniz. Örneğin, Fortnite ve Minecraft gibi video oyunlarıyla ilgili tipik olarak birkaç trend video vardır.

 • Yeni bir oyunun önizlemesi gibi oyun videoları
 • Sporda öne çıkanlar ve analizler
 • Komik videolar
 • Fenomenlerden veya popüler kişilerden videolar
 • En iyi sanatçıların müzik videoları

Trend YouTube Aramaları

2020’de ABD YouTube’u çoğunlukla eğlence için kullanırken, dünyanın geri kalanı bilgi sahibi olmak için kullanmıştır. Dünyadaki ilk üç aramadan ikisi koronavirüs salgını hakkında bilgi ararken, ABD’deki ilk 10 aramadan hiçbirinde pandemiden bahsedilmemiştir.

TikTok, ABD’de çok büyüktü ve en üst sıralarda yer alan YouTube aramasıydı. Dünyada ise sadece 9. sırada yer alıyordu. ABD’de en çok oyu oyunlar aldılar. ABD sonuçlarının neredeyse yarısı oyun içeriğiydi. Buna rağmen sadece tek bir oyun araması dünya geneli aranma listesinde yer aldı.

ABD Aramaları

 1. TikTok Mashup
 2. Among Us
 3. Siren Head
 4. Tiko
 5. Addison Rae
 6. Gooba
 7. Pooh Sheisty
 8. Piggy
 9. Fishy on Me
 10. EddieVR

Dünya Geneli Aramalar

 1. Koronavirus
 2. Techno Gamerz
 3. Korona
 4. Savage Love
 5. Live AO Vivo
 6. Baahgi 3
 7. iPhone 12
 8. WAP
 9. TikTok
 10. 123 Go
Youtube SEO nasıl yapılır?

YouTube SEO Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Video içeriği güçlü bir pazarlama aracı olabilir. YouTube en büyük video platformlarından biridir. Hangi tür videoların trend olduğunu bildiğiniz zaman daha fazla görüntüleme elde edecek ve bir kitle oluşturacak benzer içerikler oluşturabilirsiniz.

YouTube verileri, size diğer uygulamalar hakkında da fikir verebilir. 2020 yılında ABD’de arama yapılan en önemli şey TikTok’tu. TikTok’un ABD’de yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcısı vardır. ABD odaklı pazarlama yapıyorsanız, TikTok’u pazarlama stratejinize dahil etmek iyi bir fikir olacaktır.

Ancak markanızı pek çok kişiye göstermeniz yeterli değildir. Mesajınızın hedef kitlenize ulaşmasını istersiniz. Anahtar kelime araştırmasının yardımcı olabileceği yer burasıdır.

YouTube’da SEO yapmak için bir arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanı olmanıza gerek yoktur. Çeşitli araçları kullanarak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabilir ve markanız için en iyi kitleye ulaşan YouTube içeriği oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir anahtar kelime araştırması gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR