5 Adımda Marka İsmi Oluşturma

Marka kurmanın en heyecanlı aşamalarından birisi marka ismi bulmaktır. Marka bilinirliğini sağlamak; stratejinizi, kuruluş hikayenizi anlatan samimi ve akılda kalıcı bir marka ismi oluşturmanızı gerektirir.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kendi markanızı kurmaya hazırsınız ama marka isminizi oluşturma hakkında soru işaretleriniz mi var? Bu yazıda, marka isminizi üretmeniz için yapmanız gerekenleri adım adım sıraladım. Sonuna kadar dikkatlice okursanız kafanızda bu konuya dair herhangi bir soru işareti kalmayacağına emin olabilirsiniz.

Marka isminizin aynı zamanda marka fikriniz için bir kimlik olacağını unutmayın. Sizden ricam, kendinizi çocuğunun ismi konusunda çok imtina gösteren ebeveynler yerine koymanız. Henüz yazının başında söylemem gereken kural şu: Marka isminiz biricik olmalı. Hikayesiyle ve işlevselliği ile biricik marka isminizi oluşturmak için gelin adım adım birlikte ilerleyelim.

Başlıyoruz: Doğru Marka İsmi Size Ne Kazandıracak?

Marka isminizin ne kazandıracağını bilmek, ismi oluşturmanız noktasında sizi yönlendirecek adımların başında gelir. Buna, kendi tüketici kimliğinizi de düşünüp hak verebilirsiniz. Basitleştirmek için şöyle ilerleyelim: Sevdiğiniz filmleri düşünün. Her filmin, kitabın, her şiirin ilk adımda isminin taşıdığı ruhun samimiyeti oranında rağbet gördüğünü biliyoruz. Yabancı film isimlerinin Türkçe çevirilerinde de bu sebeple türe odaklanarak asıl adının dışına çıkılıp tüketiciyi etkilemeye çalışırlar. Sadece kültür-sanat ile kısıtlamayalım, tüketiciye samimi görünmek için marka isimlendirmesinde tercih edilen kelime oyunlarının işlerliğinin hepimiz farkındayız. Doğru marka ismi; marka mimarinizin, stratejinizin yüzü olacağı için işinize yaptığı atıf veya tüketiciye ulaşan samimiyetiyle onları sizin arz-talep çarkınıza katılmaya davet etmeli. İsim ve logo, müşterilerin dükkanınıza girmesi için birincil öneme sahip karşılayıcılar olacağından bu küçük ama önemli parçalar ile karşı tarafın görsel ve işitsel hafızasında yer tutmanız kolaylaşacak.

Emekleme: Marka İsmi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Marka adının neden önemli olduğundan bahsettik. Şimdi, peşinde olduğunuz ismin size sağlayacağı kazançları en üst seviyeye ulaştırmak için nasıl tercihler yapmanız gerektiğine bakalım. Eskiler, “Çocuk ismiyle yaşar.” derler. Bunu, marka isminizi oluştururken de tekrar edebilirsiniz. Markanızın tutunabilirliğini sağlamak istiyorsanız kuruluş stratejinizi ve hikayenizi yansıtan bir ismim oluşturmalısınız. Yazının başında söylediğim gibi kendinizi bir ebeveyn yerine koyun ve aklınıza gelen tüm isimleri alt alta sıralayın. Dikkat etmeniz gereken en temel basamaklar; ürününüz ve hedef kitleniz olmalı. Size hemen başarısız bir marka isimlendirmesi örneği vererek tutunabilirlikteki önemi göstermek isterim. Unutulmaz Chevrolet modellerinden Nova’yı bugünün klasik araba tutkunları mutlaka bilir. Bu efsanevi araba Amerika’da ve Avrupa’da beklendiği üzere yüksek satış rakamlarına ulaşmış olsa da nüfusun çoğunu İspanyolların oluşturduğu Latin Amerika’da aynı ivmeyi yakalayamamış olmasının sebebi ne olabilir? Aslında çok basit ve anlaşılabilir bir kaygıya bağlı: Nova, İspanyolcada “gitmez” anlamına geldiği için buradaki kitle Chevrolet de olsa adı geçen arabayı almayı tercih etmemiş.

Marka isimlendirmenizin marka ivmenizi güçlendirmesini istiyorsanız, size dikkat etmeniz gereken üç temel yaratıcılık formundan söz etmek istiyorum: 

1-İlki, açıklayıcı dediğimiz ürün odaklı isimlendirmelerdir. Ürün bazlı aramalarda en üstte çıkan markalardan biri olmanızı sağlayan bu yolda, çıkış noktanız; marka algınızı ürününüzün konseptinden yola çıkarak isimlendirmek olmalı. Bu formun işlevselliği, özellikle e-ticarette yüksekse de isim tescillerinin sizden önce çeşitlenip alınmış olma ihtimali de yüksek. Elbette bu durum, denemeye değer olduğu gerçeğini değiştirmez. Marka stratejilerinizle isminizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.  

2-İkinci olarak markanızın faydasını, varsa hikayesini öne çıkaran isimlendirmelerdir. Bu türdeki marka isimlendirmelerine verebileceğimiz en basit örneklerden biri Getir olabilir. Gördüğünüz gibi marka ismi; yapılacak işleme, market sektörüne, bir atıf şeklinde kurgulanarak tüketiciye yaptığı işi anlatabilmiş. Akılda kalıcılığı sağlamak hedeflendiği takdirde, saydığımız bu yollardan herhangi birinde istediğiniz ismi bulmanız zor olmaz.

3-Son olarak soyut isimlendirmelerden bahsedebiliriz. Bu tür isimlendirmelerde, marka içeriği ile bir ilgi kurulması gerekmez. Aklınızda yer edebilmesi için verebileceğim en basit örneklerden biri Apple olabilir. 

Ayakta Durma Çabaları: Marka Hikayenizin Sonsuzluğunun Süresini Nasıl Uzatabilirsiniz?

Marka isminiz aynı zamanda işinizin sonsuzluğunu simgeleyecek ve en yakın arkadaşlarınızdan biri olacak. Şimdi, bu sonsuzluğun süresini uzatmak için neler yapabileceğimize bakalım. Pratik tavsiyelerime geçiyorum. Dikkatinizi verirseniz en yüksek faydayı sağlayacağınızdan şüphem yok.

Artık isim alternatiflerinizi oluşturmaya başlamış olmalısınız. Elinizdekilere göz attığınızda basit, moda, sıra dışı, işlevsel isim seçeneklerinin kendiliğinden oluştuğunu göreceksiniz. Marka adınız; marka stratejinizi, hikayenizi, geri plandaki ruhu, yani marka mimarinizi temsil edip ürünlerinizin sonsuzluğu haline geleceği için akılda kalıcılığı ön planda tutmalısınız. Hatırlayın; yeni kurulan markaların tüketiciyle kurmak istediği samimiyetin başlangıç noktası, isim ve logodan başka bir şey değil.

Hepimiz tüketim çarkında olduğumuz için gözlemlerinizden yola çıkmalısınız. Şunu da belirtmek gerekebilir, akılda kalıcılığı yalnızca Türkçede değil yabancı bir dilde de sağlayabilirsiniz. Önemli olan kolay söylenebilir, dillere pelesenk olmaya yatkın bir isimde karar kılmanız. Dikkat etmeniz gereken bir diğer kritik nokta ise bulduğunuz ismin başka bir markayla karıştırılmasını engellemeniz. Her gün yeni markalar tescillendiği için yaratıcılığınıza düşen görev biraz ağır olabilirse de düşünme şeklinizi karmaşıklaştırmamanızı öneririm. Siz tüm azminizle oradayken uzun soluklu bir işin ismi fazla uzakta olamaz. 

Devam edelim; alternatifleri çevrenizdeki insanlarla, varsa ekibinizle paylaşın ve dışarıdan bir gözün yorumunu dikkate alın. Başkalarının yapıcı yorumları markanızın geleceği noktasında da vizyonunuzu geliştirmenizi sağlar. Bu dışarıdan bakış, küçüklü büyüklü çoğu şirkette danışmanlara duyulan ihtiyacın temelini oluşturur. 

Son olarak belirlediğiniz ismi internette aratmayı, müsaitliğini kontrol etmeyi unutmayın. Sitenizin “.com” uzantılı olmasına da ayrıca dikkat edin. Tüketici alışkanlıklarımızdan birisi de markaların sonunda “.net” gibi uzantılar değil de “.com” görmek olduğu için bu basit kriteri atlamamalısınız. Markanızı yaratırken ilk denetleyici kendiniz olacaksınız. Tüketici rolündeki deneyimlerinize yabancılaşmazsanız üreticilik noktasında beklenmedik kazançlar elde edersiniz.

Sendelemeler: Marka İsminin Yaratıcılık Kısmında Destek Almak İster Misiniz?

Ebeveyn gibi düşünmenizi isteyerek yazıya başlamış olsam da bazen idealdeki vakti ayıramayacak planlar kurmak durumunda kalabilirsiniz. Eğer böyle bir sorununuz varsa bu başlık tam da size yardımcı olmak için yazıldı: Marka isimleri için danışmanlık arayan üreticilere yarar sağlayacak, özel arama motorları mevcut! İsmi kendiniz belirlemiş iseniz de bu marka isimlendirme arama motorları sayesinde marka adının başkaları tarafından tescillenip tescillenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Business Name Generator

Bu arama motoru sayesinde marka isminizin tescilini kontrol edebilir veya belirlediğiniz anahtar kelimeleri yazarak kullanabileceğiniz uygun isimleri görebilirsiniz.

Oberlo

Tek yapmanız gereken anahtar kelimeleri yazmanız. Böylece tescillenmemiş, olası marka isimleri önünüze serilir.

Namelix

Bu arama motorundaki filtrelemeler ile aradığınız marka ismine daha kolay ve özel bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tek sorun, önünüze tescilli markaların da çıkabiliyor olması. Dolayısıyla beğendiğiniz marka isimlerinin tescilini ayrıca kontrol etmeniz gerekecek.

Company Name Generator

Çok basit bir arayüz ile sizi karşılayan bu arama motoru, karmaşıklıktan uzak üreticilere kolaylık sağlar. Anahtar kelimelerinizi yazdıktan sonra yüzlerce öneri sizi bekliyor olacak.

Zyro

Yapay zekâ destekli bu uygulama sayesinde anahtar kelimelerinizi çoğaltabilirsiniz. Sitede çok fazla alternatif ile karşılaşıp ayrıca logo desteği de bulabilirsiniz.

Komşu Çocukları

Gelin; şimdi, Komşu Çocukları diye adlandıracağımız ünlü markaların isim hikayelerine bir göz atalım. Daha önce Chevrolet’in Nova isimli modeliyle ilgili bölgesel başarısızlığından bahsetmiştik. Buna karşın büyük teknoloji şirketi Intel’in ismi, başarısızlık hikayesinden çok uzaktır. Çünkü İngilizce ‘Integrated Electronics’ tamlamasının kısaltması olarak kurgulanan marka isminin yanlış anlaşılacak bir göndergesi mevcut değil. Görüldüğü üzere marka ismi, ürün işlevinin kısaltmasından yaratılmış. Daha önce dediğim gibi, marka ismi seçmeden önce ürününüzü ve hedefinizi planlamanız bu örnekte olduğu üzere güzel sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Amerikada bir balık pazarında ilk şubesini açan ünlü kahve zinciri Starbucks ise marka ismini deniz temalı Moby Dick romanındaki Kaptan Starbuck’tan almış ve logoları mitolojide denizcileri kandıran deniz kızlarından yola çıkılarak oluşturulmuş. Böylece aşinalık ve samimiyet için bir adım atıldığı gibi kendi kuruluş hikayelerini de yıllardır marka sonsuzluklarında muhafaza edebilmişler. Siz de Starbucks’ta olduğu gibi gittikçe kökleşen bir isim yaratabilirsiniz.

Yerli bir marka ismi olaraksa Yemeksepeti’nden bahsedebiliriz. Kurucuları marka isminin kolay, akılda kalıcılığının yüksek ve sempatik olmasını istediklerini dile getirir. İlhamlarını ise özellikle eskiden balkondan sarkıtılan sepetlerden alan ekip böylece ortak toplumsal hafızaya gönderme yaparak hem sempatik hem de işlevi kolay anlaşılan bir marka ismi yaratabilmiş.

E YANİ?
İsim konusu markanızın en önemli parçalarından biridir. Markanıza isim bularak ona bir kimlik vermiş olursunuz. Tescilini almanız gereken bu kimlik, kurduğunuz işin temsilcisi olacağı için marka devamlılığına fayda sağlayacak şekilde yaratılmalı. Dolayısıyla öyle bir isim bulmalısınız ki hem akılda kalıcı hem de samimi olsun. Böylece tüketiciyle sağlıklı bir ilişkinin temeli, karşılama diyebileceğimiz “isim” noktasında başlayabilsin. Chevrolet’in dahi sadece ismi sebebiyle beklenen satış rakamlarına ulaşamamış bir model üretmesi artık gelecek marka isimleri için uyarı niteliği kazanmış durumda. Hedeflerinizi ve ürün yelpazenizi sınırlandırmayacak yaratıcı isimler bulursanız bir adım daha önde olacağınız, artık tartışmaya kapalı bir gerçekliktir.

YORUMLAR