Cif, Müsilaj Temizliğine Destek Verdi: 5 Çöpkapar Daha Denize İndirildi

Temizken Güzel projesi için entegre edilen 20 Çöpkapar’ın müsilaj temizliği yapabilmesi üzerine 5 yeni Çöpkapar daha denize iniyor.

cif, çöpkapar, ibb
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2020 yılının Eylül ayında İstanbul Boğazı yüzeyindeki atıkların temizliği için Cif Çöpkapar adlı atık toplama üniteleri yerleştirilmişti. Ünitelerin müsilaj temizliğine katkı sağlaması için çalışmalarını sürdüren Cif, daha etkili temizlik yapılabilmesi için özel filtreler kullanmaya da başlamıştı.

Markanın bugün 5 yeni Cif Çöpkapar’ı daha devreye soktuğu ortaya çıktı. Marmara Denizi’ndeki Cif Çöpkapar sayılarını artıran Cif’in çalışmalarına hız kesmeden devam edeceği söyleniyor. Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyal Eskin Yılmaz konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İBB İş Birliği ile Üretiliyor

Yılmaz, ‘’Proje kapsamında İstanbul Boğazı’ndaki kirlilikle mücadeleye destek vermek için yaklaşık 9 ay önce Eminönü, Karaköy ve Kadıköy sahillerinde denize 20 Cif Çöpkapar yerleştirmiştik. Günümüze kadar toplam 13 ton atık toplanmış oldu. Yüzey atıklarını yakalayabilen Cif Çöpkapar’lar ile günde ortalama 15 kilograma kadar müsilaj toplanabilmesini sağlıyoruz. Özel sektör, kamu, akademik dünya ve sivil toplumun da iş birliği ile bu alanda kalıcı çözümler üretmeyi hedefliyoruz.’’ açıklamasını yaptı.

Marina, deniz, liman ve durgun sularda kullanılmak için dizayn edilen tık toplama cihazı Cif Çöpkapar, İstanbul Boğazı’nın dalga ve atık yapısı koşulları göz önünde bulundurularak İBB iş birliği ile üretiliyor. Temizken Güzel projesi çerçevesinde Cif Çöpkapar’ların yılda ortalama 110 ton atık toplaması bekleniyor.

YORUMLAR