500 Milyondan Fazla Facebook Kullanıcısının Kimlik Bilgileri Sızdırıldı

Verilerin kısıtlı olduğu açıklaması yapılsa da bu, zarar vermek için kullanılamayacağı anlamına gelmiyor.

facebook ifşası
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Finans haberleri sitesi Insider’ın hazırladığı rapora göre 500 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel verileri ele geçirildi. Düşük seviyeli bir bilgisayar korsanlığı forumunda çevrim içi olarak ücretsiz bir şekilde ifşa edildi. Şirket, bu tarz sızdırmalarla daha önce de karşılaştığı için hızlı bir açıklama yayınlamak konusunda uzmanlaştı. İletişim direktörü Liz Bourgeois, Twitter’dan kısa bir paylaşım yaptı: “Bu daha önce 2019’da bildirilen eski veriler. Bu sorunu Ağustos 2019’da bulduk ve düzelttik.

2019'da sızdırıldığı bilgisi verildi

Sızdırılan bilgiler neleri kapsıyor? Tam isimler, biyografiler ve bazı kişilerin e-posta adresleri ifşa edildi. ABD’den 32 milyon kullanıcı, İngiltere’den 11 milyon ve Hindistan’dan 6 milyon kullanıcı yer alıyor. Ülke ülke açıklanan listeye baktığımızda Türkiye’de 19 milyon kişinin etkilendiği görülüyor. İşin ilginç tarafı doğrudan kurucu Mark Zuckerberg ile ilgili. Ünlü CEO’nun da hesabının hacklendiği iddia edildi. Güvenlik şirketi F-Secure’ün Baş Araştırmacısı Mikko Hypponen‘ın Twitter paylaşımına göre listede Mark Zuckerberg’in de numarası bulunuyor. 

İsrail’deki bir siber suç istihbarat firması olan Hudson Rock’ın CTO’su Alon Gal, sızıntıyı ilk kez Cumartesi günü keşfetti ve Insider’a , veriler eski olsa bile, tehdit aktörlerinin sosyal mühendislik saldırıları veya hackler yoluyla insanlara zarar verebileceğini söyledi.

Facebook’un yaptığı açıklama her ne kadar kullanıcıların içini rahatlatmaya yönelik olsa da Alon Gal’ın söylediği gelecek saldırılar için de harekete geçilmeli. Sızdırmalarda konu bir şekilde üyeleri omuzlarına yıkılıyor. Şirket en azından potansiyel tehlikelerle alakalı eğitim verilebilir.

YORUMLAR