500 Milyon LinkedIn Kullanıcısının Verileri Çalındı

Facebook’tan sonra LinkedIn’den de sızıntı haberi geldi. Şirket, konuyla ilgili açıklama yaptı.

linkedin ifşayı üstlenmedi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft’un alt birimlerinden profesyonel iş ağı oluşturma platformu LinkedIn, büyük bir veri ihlaliyle karşı karşıya kaldı. CyberNews tarafından haberleştirilen rapora göre 500 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısının verileri sızdırıldı. Sızdırılan bilgiler, hacker forumlarında listelenmiş durumda. İddiaya göre 500 milyon kullanıcının profillerinden bu bilgiler silindi. Veriler ile kast ettiğimiz bilgiler; e-posta, telefon numarası, cinsiyet gibi kullanıcı ayrıntıları. Tam listeyi satın almak için dört haneli bir ücretin talep edildiği söyleniyor. 

Görsel Kaynağı: CyberNews

LinkedIn, yaptığı açıklamada, bahsi geçen verilerin kendi platformlarından alınmadığını söylüyor. Konuyu araştıran şirket, verilerin bir dizi web sitesinden ve şirketten gelen bilgilerin toplamı olduğunu iddia etti.  

Ünlü iş ağı, kullanıcı verilerinin kötüye kullanımı için daha sıkı bir tutum geliştireceğini söylerken son durumdan etkilenen üyelerine ulaşacağından bahsetmedi. Üyelik şartlarına göre platform üzerinden herhangi bir verinize erişilirse şirketin kullanıcılarını olay hakkında bilgilendirmesi ve durumdan haberdar etmesi gerekir. Her ihtimale karşı kullanıcıların bu haberi okuduktan sonra şifrelerini değiştirmelerini tavsiye ederiz.

Facebook’un da 500 milyondan fazla kullanıcısının verileri ücretsiz çevrim içi sitelerde yayımlanmıştı. Benzer şekilde şirket, raporun eski bir tarihi merkeze aldığını söyleyerek üstlenmedi. Dolayısıyla kullanıcılarını konu hakkında bilgilendirmedi.

YORUMLAR