AB’den Amazon’a 887 Milyon Dolarlık Rekor Ceza

Küresel e-ticaret devi Amazon, gizlilik cezasına takıldı. Avrupa Birliği 887 milyon dolar cezaya çarptırdı.

amazon kullanıcı gizliliği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Jeff Bezos’un Amazon’u, kullanıcılarının kişisel verilerinin korunurluğunu ihlal ettiği için 887 milyon dolar ile rekor bir Avrupa Birliği para cezasına çarptırıldı. Lüksemburg Ulusal Veri Koruma Komisyonu (CNPD), 16 Temmuz tarihli bir kararla Amazon’a para cezası verdi. Şirket sözcüsünün açıklamasına göre Amazon, bu karar itiraz edecek. E-ticaret devi, dosyalamada CNPD’nin kararının haksız olduğuna inandığını söyledi. 

AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR), şirketlerin kişisel verilerini kullanıp yüksek para cezalarıyla karşılaşmamak için önce kişilerin onayını almalarını gerektiğini ısrarla söylüyor. Ne var ki küresel teknoloji devleri sürekli bu kuralın ihlali ile yargılanıyor. Bu da pazardaki güçlerini kötüye kullandıkları için dosya ve mahkeme yolunu onlara açıyor. Alphabet’in Google’ı, Facebook, Apple, Microsoft ve daha birçok küresel dev aynı sebeple incelemeye alındı. 

Amazon olayının bir benzeri Aralık 2020’de Google’ın merkezde olduğu haliyle haber olmuştu. Bu sefer Avrupa Birliği değil yalnızca Fransa, ülkenin çevrimiçi reklam izleyicileriyle ilgili kurallarını ihlal ettiği için Google’a şimdiye kadarki en büyük cezayı, 118 milyon dolar (100 milyon euro), vermişti. 

YORUMLAR