ABD, Xiaomi’yi “Kara Liste”den Çıkardı

Yeni gelen bilgilere göre Xiaomi’nin dava sürecinin sona erdiği ve ABD yönetiminin şirketi kara listeden çıkardığı ortaya çıktı.

xiaomi, dava
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

ABD’nin Çin merkezli teknoloji şirketlerine karşı ambargo uyguladığı sık sık gündeme geliyordu. Bu durum bazı şirketlerin kara listeye alınmasına da yol açıyordu. Süreç ilk başlarda Huawei ile başlamıştı ve geçen yıl aynı süreç Xiaomi için de uygulanmıştı.

Kara liste kararından sonra geçtiğimiz Şubat ayında Xiaomi, ABD’yi haksız yere kara listeye alması sebebiyle dava etmişti. Bugün gelen bilgilere göre dava süreci bitti. ABD yönetimi, Xiaomi şirketini kara listeden sildiğini açıkladı.

ABD’nin Güney Karolina eyaletinin başkenti Columbia’da yapılan davalar sonucunda Xiaomi’nin, ‘’Komünist Çin askeri şirketi’’ olmadığı yönündeki karara varıldı. Xiaomi şirket sözcüsü olan Lei Jun, yaptığı açıklamalarda küresel kullanıcılarının, ortaklarının ve çalışanlar ile hissedarların verdikleri güven için mutlu olduklarını belirtti. Jun, kullanıcılara güvenilir tüketici elektroniği hizmetleri ve ürünleri sunmaya hiç durmaksızın devam edeceklerini de söyledi.

YORUMLAR