ABD’de Türk Girişimi: Otonom Tır Konvoyu Sürücüsüz Hale Getirilecek

Çetin Meriçli ve Tekin Meriçli tarafından kurulan Pittsburgh merkezli otonom kamyon girişimi Locomation sürücüsüz tır teknolojisinin peşinde.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Carnegie Mellon’s Robotik Enstitüsü Ulusal Robotik Mühendisliği Merkezi’nde eski öğretim üyesi ve deneyimli bir girişimci olan Locomation CEO’su Çetin Meriçli, robotik projesinde ticari ve askeri uygulamalar için karmaşık robotik sistemler geliştirme konusunda yaklaşık 20 yıllık deneyime sahip. Şirketin CTO’su Tekin Meriçli ise Carnegie Mellon’s Robotik Enstitüsü Ulusal Robotik Mühendisliği Merkezi’nde ticarileştirme uzmanı olarak çalışmış ve robotik-bilgisayar bilimi alanında 40’ın üzerinde makale yayınlamıştır. Meriçli kardeşler kendi kurdukları teknoloji şirketinde hemen faaliyete geçecek teknolojiler üretiyor.

Ekip, sürücüsüz tır teknolojisine ulaşmak için öncelikle insan tarafından kullanılan bir ana tırı takip eden otonom konvoy fikrini faaliyete geçirdi. Teknoloji ilerledikçe hayallerini hayata geçirecek ve tamamen sürücüsüz tır sistemini oluşturabilecekler. Bunun için fon toplama çalışmalarına da devam eden Locomation, 2020 sonunda ScaleX Ventures’dan yatırım almıştı. 

İlk adım olarak otonom tırların ticari bir ürün olarak üretileceği 2022 yılını işaret eden Çetin Meriçli, geliştirdikleri algoritma ile yüksek hızdaki iki tırın dahi birbirlerine yakın şekilde yol almalarının mümkün olduğunu söyledi. Ayrıca acil durum anlarında tırların aynı anda frene basabiliyor olmaları da açıklanan detaylardan birisi. Locomation ekibi, otonom tırların diğer araçları ve yol şeritlerini algılamasını sağlamakla kalmayıp onları direksiyon çevirme, fren-gaz kontrolü gibi fonksiyonlarla donatarak adeta robot tırlar oluşturma peşindeler. Hedefleri ise ilerde taşıma sektörünün Amazon’u olmak. 

Çetin ve Tekin Meriçli ile yapılan bir programı dinlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR