ABD’li Rapçi Akon, Kendi Şehrini İnşa Edip Akoin’i Resmi Para Birimi Yapacak

Akon, geleceğin şehirlerini Uganda ve Senegal’de kurmayı planlıyor.

uganda ve senegal
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ünlü rapçi Akon, biri Senegal’de diğeri ise Uganda’da olmak üzere iki şehir kuruyor. Uganda hükümeti ile anlaşma sağlandı. 47 yaşındaki ünlü rapçiye 2036 yılına kadar Akon şehrini yaratması için 2 bin kilometrekarelik alan tahsis edildi. Bu da Londra’nın yarısından fazla yüzölçümü anlamına gelir. Afrika’daki ikinci Akon şehri olacak yerleşime bir liman, apartmanlar, iş merkezleri, gökdelenler ve alışveriş merkezleri, hastane, üniversite ve bir de teknoloji merkezi inşa edilecek. Ortalama bir Ugandalının bu yeni şehirden yararlanıp yararlanamayacağı soruldu. Akon, halkı kendilerine inanmaya ve yatırım yapmaya davet etti. Afrika’ya özel yaratılan kripto para birimi Akoin’in ancak bu şekilde ülkeye değer katabileceğini söyledi. 

Akoin kripto para birimi

İlk şehir, Senegal’in başkenti Dakar yakınlarında kurulacak. Ayrıca şehirde, Akoin kripto para birimini tanıtmayı kolaylaştırmak için özel bir vergi bölgesi statüsü alacak. Akoin kripto para birimi, değişimin ana para birimi olacağı için doğrudan şehre bağlanacak. Tüm alım satım işlemleri yalnızca bu elektronik para birimiyle yürütülecek. Şehrin inşaatına bu yıl başlanıp 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor. Toplam maliyetin ise 6 milyar dolar olacağı düşünülüyor. 

Akon ismiyle tanınan Alian Damala Thiam, Senegalli-Amerikalı ünlü bir şarkıcı, söz yazarı, müzik yapımcısı, girişimci ve oyuncudur. Son yıllarda Afrika’daki sosyal yardım projelerine verdiği destekle adından söz ettiriyor. 2014 yılında başlattığı Akon Lighting Africa projesiyle güneş panellerini kullanarak 17 ülkeye elektrik getirilmesine yardımcı oldu. 2018 yılında ise Akoin kripto para projesini açıkladı. Mart 2019’da Akoin nihayet kripto para biriminin amacı ve işleyişi hakkında ayrıntılar veren kapsamlı bir belge olan Beyaz Bülteni yayınladı. Akon, bu para biriminin Afrika’nın dezavantajlı bölgeleri için bir fırsat olacağını düşünüyor.

Kripto para birimlerinin geleceğin resmi birimlerinden olacağı bekleniyor. Akoin de bunun en net göstergelerinden biri. Çin de halihazırda kendi kripto para birimini üretmeye başlıyor. Türkiye ise bu yıl sonuna kadar ülkedeki dijital paraların denetim altına alınmasına odaklanmış durumda.

YORUMLAR