Açık Bankacılık Nedir?

Açık bankacılık sistemi finans sektöründe dijitalleşmeyi ve kişiselleştirmeyi sizlere bir arada sunuyor.

açık bankacılık
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Açık bankacılık, müşterilerin bankalarda yer alan özel finansal verilerinin, müşterilerin izni alınarak üçüncü kişiler yani TTP’ler ile paylaşılması anlamına gelir. Açık bankacılık sistemi sayesinde müşterilere ait olan ve bankaların bile kendi aralarında paylaşmadıkları veriler, artık bankalara özel olmaktan çıkar. Müşterilerin talep ve rızalarıyla ortak bir platforma iletilir.

açık bankacılık

Finansal veriler özel platform üzerinden finansal teknoloji şirketleri olan fintech erişimine açılır. Bu bankacılık modelinde, aylık yapılan kredi harcamaları ve yatırım hesaplarındaki birikim alışkanlıkları gibi tüm veriler banka ve finansal teknoloji şirketleri ile veri analizi odaklı olarak paylaşılabilir.

Açık Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Açık bankacılık müşteriler, bankalar ve TPP’ler için büyük anlam ifade eder. Öncelikle bu yolla tüketiciler kişiselleşmiş ürün ve hizmetlere erişebilirler ve paralarını yönetebilirler. Borç almak ve ödeme yapmak için ise daha fazla seçenek önlerine çıkar.

Müşterilerin özel finansal verilerinin doğru şekilde analiz edilmesi ve analizlerden elde edilen sonuçların paylaşılması en uygun teklif ve ürünlerin ortaya çıkmasını da sağlar. Örneğin, müşterilere özel indirimler sunulduğu zaman veya müşterilerin mevcut harcama alışkanlıklarına karşılık özel teklifler söz konusu olduğu zaman avantajlar ortaya çıkar.

Bankalar ve TPP’ler tarafında ise müşteri memnuniyetinde artış gözlemlenir. Müşteri sadakatinin artışına sebep olabilecek bu özellik beklenen kar oranlarının da yükselmesini sağlar. Açık bankacılıkta veri paylaşımları yapılırken bilgilerinizi gizli tutmayı da seçebilirsiniz. TPP’lerin ve bankaların gizli bilgileri koruyabilmek ve tüketicileri karşılaştıkları yeni riskler konusunda eğitmek için adımlar atması gerekir.

Geleneksel ve Açık Bankacılık Arasındaki Farklar Neler?

 Ortalama bir tüketicide genellikle birden fazla banka ve kredi hesabı bulunur. Geçmişte, sürekli bankalar ile iletişim halinde olan işletme sahibi ya da aylık harcamalarını kontrol altında tutmak isteyen bir kullanıcı fark etmeksizin herkes bütün hesaplarındaki finansal bilgilerini kendileri derlemek zorunda kalıyordu. Günümüze bakıldığı zaman açık bankacılığın sunduğu avantajlar sayesinde tüm finansal işlemlerinizi tek bir çatı altında toplayabilirsiniz.

Türkiye’de birçok farklı banka API altyapılarını genişleterek, API Market’i test ortamında kullanıma açmış durumdadır. Fakat bu açık API’ler genellikle test ortamında kullanımdadır. API’lerini canlı ortama alarak iş modeli geliştiren bankaların sayısı bir hayli azdır.

açık bankacılık

İş Bankası’nın tüzel müşterileri için geliştirdiği TekCep ve TekPOS uygulamaları ile Vomsis, Finmaks ve Finstant gibi girişimler bu iş modeline örnek olarak verilebilir. Hesap bilgileri ile beraber nakit akışının yönetimini kolaylaştıran açık bankacılık kredi oranları ve mevduat getirisi gibi müşterilerin kıyasladığı finansal maliyetleri de erişilebilir hale getirir.

Açık Bankacılık ile İlgili Gelecek Tahminleri

Açık bankacılık modelinin uzun yıllar boyunca Türkiye ve dünyada gündem olacağına kesin gözü ile bakılıyor. Açık bankacılığı zorunlu hale getiren ülkeler kapsamlarını da genişletme çalışmalarını sürdürüyor.

Ülkelerin bazıları regülasyon çalışmaları yapıyor. Türkiye ise bu noktada farklı adımlar atıyor. Kasım 2019 yılında 7192 no’lu kanun değişikliğinden sonra PSD2’ya uyum sağlandığı biliniyor. Fakat TCMB tarafından uygulamanın detayları ile ilgili açıklama yapılmadı.

Açık bankacılığın önümüzdeki yıllarda da önemli gündem maddelerinden biri olacağı söyleniyor. Fintech’lerin yeni geliştirdiği ürünler ile bu konuya daha fazla özen göstereceği ortaya çıkıyor. Türkiye’de doğrudan bu konuya geçiş yapan fintech’ler de bulunuyor. Bankaların ise API altyapısını güçlendirmeye devam ederek bunlarla beraber yeni iş birlikleri ve gelir modelleri oluşturacağı da tahmin ediliyor.

E YANİ?
Açık bankacılık modeli şeffaflığı, güvenilir olması ve avantajları ile öne çıkıyor. Fintech firmaları ve bankaların geliştirmeye devam ettikleri API’ler hayatınızı ve finansal hareketliliğinizi pratikleştirmenizi sağlıyor. Bu model sayesinde tek bir uygulama üzerinden finans kaynaklarınızı yönetebilmeniz de mümkün hale geliyor.
YORUMLAR