Haftanın Girişimcisi: Quora’nın Kurucusu: Adam D’Angelo

Quora’nın kurucusu Adam D’Angelo’nın pek bilinmeyen hayatına yakından bakıyoruz.

quora kurucu hikayesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bu hafta,  Amerikalı internet girişimcisi Adam D’Angelo’nun başarı hikayesine yakından bakacağız. 37 yaşındaki genç girişimcinin Mark Zuckerberg ile lise arkadaşı olduğunu ve kendisinin de bir müddet Facebook’ta çalıştığını biliyor muydunuz?

Çocukluk

Girişimci ruhlu küçük Adam, zekasıyla her zaman dikkat çekti ve eğitim hayatını, aldığı küçük ödüllerle devam ettirdi.  2005 yılında uluslararası Top Coder Collegiate Challenge finalistlerinden biriydi ve lisedeyken ABD bilgisayar Olimpiyatları’nda sekizinci sırada yer aldı. Aynı zamanda çeşitli programlama yarışmalarında da birincilikleri var. Dolayısıyla hep göz önünde olduğu bir çocukluk geçirdi. 

Başarılı bir girişimci olmak için her şeye sahipti. Girişimci ruh, merak, gereken de fazla zeka! Genç yaşlardan itibaren meraklı zihniyle küçük icatlar ve tamirler yapan Adam, müziğin dünya çapında duyulma şeklini değiştirebilecek bir şey bulmak hayalini kurardı. Bunu gerçekleştirdi de. Phillip Exeter Akademisi’nde geçirdiği süre boyunca, kendisinden daha popüler olan arkadaşı Mark Zuckerberg ile birlikte Synapse olarak bilinen bir müzik öneri yazılımı ile geldi.

Eğitim ve İlk Kariyer

Adam, California Institute of Technology’de Bilgisayar Bilimleri alanında lisans derecesi aldı ve aynı zamanda Mark Zuckerberg’in ilk Facebook ekibinde yer aldı. 7 yıl çalıştığı bu şirketten 2008 yılında ayrılmadan önce şirketin baş teknoloji sorumlusuydu.  

Facebook’a Veda: Quora

Genç girişimci, Facebook’tan ayrıldıktan sonra aynı şirketten arkadaşı Charlie Cheever ile birlikte Mountain View’a taşındı ve kullanıcıların diğer kullanıcılar tarafından cevaplanabilecek soruları yayınlayabilecekleri çevrimiçi bir soru-cevap sitesi olan Quora’yı burada kurdu. Bunu yaptığında sadece 24 yaşındaydı. Yani birçoğumuzun dünyayı anlamak için yeni cevaplar aradığımız yaşları o, işini geliştirmek ve hayallerinin peşinden gitmek için kullandı. Önde olmasının sebebi, sürekli ileriyi düşünerek yaşamasıydı. 

2009 yılında küçük bir Çin lokantasında oturan iki eski Facebook çalışanı, Adam D’Angelo ve Charlie Cheever, yeni ilginç -niş- projelerini tartışmaya başladılar. Bu girişim hangi boşluğu doldurup hangi ihtiyaca hizmet edecekti? Fikir basit ama işvesel ve birçok kullanıcının talep ettiği bir üründü: kısa soru-cevap sitesi. Yahoo Answers, bunu yaparak her ay yaklaşık 50 milyon kullanıcı çekiyordu. Yahoo’nun bu özelleştirilmiş kolunu tek bir girişim haline getirip reklamını yaparlarsa alanlarında en önde gelen şirket olabilirlerdi ki öyle de oldu. Kullanıcılar kendi sorularını sorup başka kullanıcılara kendi bilgi ve birikimlerinden yararlanarak cevap verdi.  

Bu tarz girişimlerde çevrenin ne kadar önemli olduğu herkesin malumudur. İki eski Facebook çalışanının da yeterli ilgiyi üzerlerine çekecek hikayeleri vardı. Mark Zuckerberg, arkadaşlarıydı ve kendileri onun şirketinde uzun yıllar çalışmışlardı. Cheever aynı zamanda Facebook’yan önce Amazon’da çalışmıştı. Kendi yolunu çizmek isteyen bu gençlere Asana, melek yatırımcılık yaptı. 

Ashton Kutcher ve Justin Treadeau gibi insanlar, Mark Zuckerberg , Jimmy Wales, Mark Andreesen, Fred Wilson ve Steve Case gibi teknolojinin en büyük isimleri, siteye üye olup soruları cevapladı. Site kısa sürede beklenen başarıya ulaştı ve hâlâ her gün birkaç milyondan fazla kullanıcı giriş yapmaya devam ediyor. Herkesin ücretsiz şekilde soru sorup cevap alabileceği bu sitede yalnızca daha önce sorulmuş  sorulardan bile yararlanabilirsiniz. Quora’nın benzersiz kullanıcı deneyimi sayesinde başarı onlar için geç ulaşılan bir hedef olarak kalmamasını sağladı. 

Nasıl Biri?

D’Angelo, çok gizemli bir kişi. Sosyal medyada hiç aktif değil. Facebook ve Instagram hesapları yok. Dünya ile tek iletişim kaynağı Twitter. Eğer hakkında bir kıyafet okuması yapmazsak bildiklerimiz hayli kısıtlı kalıyor. Neler var elimizde? Phillips Exeter Academy’de Mark Zuckerberg ile tanıştığını ve yakın arkadaş olduklarını biliyoruz. İkili, ortak tutkuları olan “müzik” ile ilgili Synapse adında bir girişim dahi yaptılar. 

Fortune dergisi, onu teknoloji kategorisinde dünyanın en zeki insanları  arasında sayıyor. 

E YANİ?
Adam D’Angelo, dünyanın en başarılı teknoloji girişimcilerinden biri. Peki başarısını neye borçlu? Öncelikle eski bir Facebook çalışanı olarak bu başarılı şirketten ayrılma özgüvenini göstermenin yanında kendi şirketini kurarak bu güveni perçinlemesi çok önemli bir etken. Bunun yanında işe başlarken hangi boşluğu dolduracaklarını düşünmeleri, uzun vadede sürekliliği olan bir iş kurmak istediklerinin göstergesi. Sonuç olarak kendinize yeni bir hedef koyup ona inandığınız zaman planlı da hareket ederseniz birçok kapı size açılır. Dünyanın en zengini olmak mı gerekli yoksa başarılı olmak mı? Hedeflerimizi gerçekçi koyarsak başarıya bir adım daha yaklaşırız.
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir