Adidas, Reebok’u 2.5 Milyar Dolara Sattı

Reebok’u 2006 yılında satın alan Adidas için bu yatırımın sonu geldi. Şirket, markayı 2.5 milyar dolara sattı.

reebok satış
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Adidas, 2006 yılında Nike ile rekabet edebilmek için 3,8 milyar dolara satın aldığı Reebok’u Authentic Brands Groups’a satma konusunda anlaştığını açıkladı. Alman spor devi, markayı devretme sebebi olarak kendi markasına odaklanmak gerekliliğini öne sürdü. Reebok’un beklenen performans ve satış hacmine ulaşamaması da elbette bir diğer önemli etmen. 2016’da Adidas CEO’luğuna atanan Kasper Rorsted, Reebok’u olumlayan kârlılık açıklamaları yapmasına rağmen performansı Adidas’ın gerisinde kaldı.  

Adidas 2006’da Reebok’u satın aldığında marka değerinin 1,7 milyar € olduğunu iddia etti, ancak son mali açıklamasında bu rakam 733 milyon €’ya düştü. Sayıların da ifade ettiği 15 yıllık bocalamanın ardından Reebok’ın satışı gerçekleşti. 

 Adidas Ayrıldığının Ardından Reebok’u Ne Bekliyor?

Reebok, şu anda  Authentic Brands Group’un (ABG) ellerine teslim edildi. Şirketin amacı, Reebok’u eski altın çağına geri döndürebilmek ve bunun üzerinden kâr sağlamak. Markanın altın çağı olarak anılan dönem, kadınlar için tasarlanmış ilk atletik ayakkabı “Freestyle”ın piyasaya sürüldüğü 80’li yıllara uzanıyor. Bunu Philadelphia 76ers’ efsanesi Allen Iverson’ın ayakkabısı ve Pump şişme teknolojisi ile elde edilen başarılar izlemişti. 

20. yüzyılın son çeyreğinde rüzgarlar estiren marka, popüler kültür aracılığıyla spor ayakkabı satışlarını artırma yönündeki mevcut trendi başarıyla sürdürüyordu. Cybill Shepherd, 1985’te Emmy Ödülleri’nde parlak turuncu bir Freestyle çifti giymiş ve marka, hip-hop yıldızları Jay-Z ve 50 Cent ile erken ortaklıklar kurmuştu. Öyle ki 1986’da bir numaralı atletizm markası olarak Nike’ı geride bırakmıştı. 2004’te 3,2 milyar dolarla zirveye ulaşan satışlar, 2020’de  1,4 milyar dolara geriledi.

Satışların düşüşü 2006 yılında Adidas tarafından satın alınmadan önce başlamıştı. Yine de lisansını Adidas’a geçirmesi ve 2012 yılında NFL lisansını Nike’a karşı kaybetmesi, en büyük kayıplar olarak görülüyor. Champion ve Fila markalarında da yeniden toparlanma etkisi yapan retro çılgınlığı ile büyük ölçüde toparlanan Reebok 2018’de kârlılığa döndü ancak Cardi B, Kendrick Lamar ve Ariana Grande gibi yüksek profilli isimlerle yaptığı iş birliklerine rağmen bu başarıyı sürdüremedi. 

ABG, genelde tercih ettiği gibi Reebok’u büyüme için yeniden konumlandırma için önde gelen bir lisanslama ortağı bulmayı planlıyor. Hedefleri en yüksekten başlatmayaklarını açıkça dile getiriyorlar. Global Data Yönetici Direktörü Neil Saunders, Reebok’un Nike ile kafa kafaya gitmeye odaklanmaması gerektiğine inanıyor. Son derece rekabetçi olan güncel piyasada müşteri ve güçlü dağıtım stratejisine odaklanmayı gelecekteki başarının anahtarı olarak kullanacaklarını söylüyorlar.

YORUMLAR