Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing, güncel bir pazarlama yöntemidir. Peki bu sistem nasıl işler, avantajları nelerdir? Bu yazımızda tüm bu soruları cevaplamaya çalışıyoruz.

affiliate marketing pazarlama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkçe karşılığı satış ve pazarlama ortaklığı olan affiliate marketing, kişi ya da kuruluşların herhangi bir ürün veya hizmet ya da internet sitesinin reklamını yaparak verebilecekleri hizmet üzerinden komisyon elde etmesine dayalıdır. Bu sistemde bir nevi şirketin satış personeli olarak görev alırsınız. Satış yaptığınız her ürün için komisyon alırsınız. Fakat affiliate marketing’de satış ortağı olduğunuz tek şirkete bağlı olma zorunluluğunuz yoktur. Bunun için diğer satış personellerine göre daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

affiliate marketing, satış ortaklığı

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl Çalışır?

Affiliate marketing sistemi temelde üç ayrı kısımda ele alınır. Bunlar arasında satıcı, ortak ve tüketici bulunur.

Satıcılar, ürün satışını yapan ve ürünü ortaya çıkaran kişiler veya kuruluşlar olarak geçer. Marka olarak da ele alabilirsiniz. Ortakların satış yaptığı ürün üzerinden gelir elde eder ve elde ettikleri karları ortaklar ile paylaşırlar.

Ortaklar, satıcılar tarafından sunulan ürünün potansiyel hedef kitleye internet sitesi, sosyal medya ve diğer pazarlama kanalları üzerinden ulaştırılmasını sağlar. Ortağın görevi tüketiciler için ürünleri cazip kılmak ve satın almalarına yol açmaktır.

satış ortaklığı pazarlaması, affiliate pazarlama, affiliate marketing

Satış ortakları geniş bir kitleye hitap edebilir. Örneğin, bir kozmetik bloğu genel olarak kozmetik ürünleri üzerinden komisyon elde ederken, YouTube’daki bir seyahat kanalı uçak bileti gibi ürünler üzerinden gelir elde eder.

Tüketiciler ise ortaklar tarafından satışı desteklenmiş ürünleri alan kişilerdir. Tüketiciler ürünü satın aldıkları zaman ürün bedeli satıcı ve ortak arasında paylaşılır.

Affiliate Marketing ile Gelir Elde Edilir mi?

Bu sistemde gelir elde edebilmenin tek yolu pazarlama tekniklerinizin satışa dönüşmesi değildir. Anlaşmalı olduğunuz kişi veya kurumun taleplerine göre tıklama, müşteri yaratma ve satış gibi farklı alternatifler üzerinden de gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu durum üreticiler ve ortaklar arasındaki anlaşmalara göre farklılık gösterebilir.

Affiliate marketing sisteminde satış başına ödeme de söz konusudur. Satış başı ödemeler üreticilerin satış ortaklarına yaptıkları her bir satış için komisyon üzerinden ödeme yapmasını temsil eder.

Tüketicilerin internet sitelerine üye olmaları, ürünleri sepetlerine eklemeleri, form doldurmaları ya da dosyaları indirmeleri gibi eylemler de size gelir kazandırabilir.

Hedef kitleyi internet sitesine yönlendirmeye yönelik satış ortaklığı da söz konusudur. Bu duruma tıklama başına ödeme adı verilir. Satış ortaklarının internet sitesine getirilen her bir trafik için ödeme alınır.

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

Affiliate marketing sisteminin en büyük avantajı komisyona dayalı olmasıdır. Ayrıca tek bir şirkete bağlı kalmamanız da önemlidir. Bu sistem ile çalışıyorsanız birden fazla şirket için hizmet sunabilir ve ayrı ayrı komisyon alabilirsiniz.

satış ortaklığı, pazarlama, dijital pazarlama, affiliate marketing

Sistemde kişi veya kuruma bağlı olmadığınız için bilgisayara bağlılığınız da olmaz. Kullanıcılar pazarladığınız ürünleri günün her saatinde satın alabilir. Ayrıca herhangi bir işlemden sorumlu olmazsınız. Ürün satışları, iptal ve iadesi gibi durumlar marka tarafında halledilir.

Online işlemler üzerinden oluşan affiliate marketing sayesinde freelance çalışabilirsiniz. Bu alanda büyük gelirler kazanmak isterseniz evden çalışmayı avantajlı duruma getirebilirsiniz.

Birçok farklı işin aksine affiliate marketing sistemine başlarken yüklü bir sermaye ihtiyacınız olmaz. Ortaklık programlarına katılmanız için sizlerden genel olarak bir ücret talep edilmez.

E YANİ?
Affiliate marketing sayesinde gelir elde edebilmek için birçok seçeneğiniz mevcut. Fakat unutmamanız gereken nokta bu sektörün son derece rekabetçi olduğudur. Burada ilk dikkat etmeniz gereken detay rekabet edeceğiniz platformları doğru belirlemenizdir. Kendinize doğru bir yol haritası çizerek başarılı bir şekilde ilerlemeye başlayabilirsiniz.
YORUMLAR