Airbnb, Afgan Mültecilere Geçici Barınma Sağlayacağını Açıkladı

Airbnb dünya çapında başlattığı kampanya ile 20 bin mülteciye ücretsiz konut sağlayacak.

airbnb afgan mülteci desteği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Afganistan’ın Google Trendler’de hiç olmadığı kadar çok arandığı şu günlerde büyük firmalar Afgan kullanıcılarının güvenliği için yeni önlemler almaya başladı. Airbnb bu “kullanıcı” sınırını genişleterek 20.000 Afgan mülteciye konut açtı. Şirket,  salı günü 20.000 Afgan mülteciye mülklerinin kapılarını açtı ve krizden kaçanlar için daha fazla ücretsiz konut için ev paylaşım şirketi aracılığıyla mülk kiralayan ev sahiplerinden yardım istedi.

CEO Brian Chesky Twitter’da yaptığı açıklamada, “Afgan mültecilerin ABD’de ve başka yerlerde yerinden edilmesi ve yeniden yerleştirilmesi, zamanımızın en büyük insani krizlerinden biridir. Bir adım atma sorumluluğu hissediyoruz. Bunun diğer iş liderlerine de aynı şeyi yapmaları için ilham vermesini umuyorum. Kaybedecek zaman yok” açıklamasını yaparak kampanyasını başlattı. 

Bildiğiniz gibi Afganistan’da yaşam uzun süredir zorken geçtiğimiz hafta Taliban’ın başkenti ve hükümeti ele geçirmesi ile işler daha da karışmaya başladı. İmkanı olan ülkeyi terk ederken geride kalan kadınlar bebeklerini yabancı ülke askerlerine vermeyi göze aldı. 

Airbnb’nin, Küresel Krizlerdeki Faaliyetleri

Airbnb, küresel krizlere kayıtsız kalmayan ve kendi kampanyalarını oluşturan  şirketlerin başında geliyor. 2012’den bu yana COVID-19 sağlık çalışanlarından deprem veya yangınla tahliye edilenlere ve de mültecilere kadar bir krizden kaçan veya krize müdahale eden 75.000 kişiye ev sahipliği yaptı.

Ev sahipleri programa Airbnb.org aracılığıyla kaydolarak yardım kampanyasına katılabilir. Chesky salı günü yaptığı açıklamada, “Bir mülteci aileye ev sahipliği yapmak istiyorsanız, bize ulaşın ve bunun gerçekleşmesi için sizi burada doğru insanlarla iletişime geçirelim!” dedi. 

Airbnb, dünyadaki hemen hemen her ülke ve bölgede yaklaşık 100.000 şehirde faaliyet göstermektedir.

YORUMLAR