TOBB ve Visa, Akıllı KOBİ Platformunu Hizmete Açtı

TOBB, Visa ile iş birliğine giderek dijital dönüşüme KOBİ’leri de katmak için kolları sıvadı. Akıllı KOBİ Platformu, dijital dönüşümü önceleyen KOBİ’lere her zaman açık olacak.

akıllı kobi platformu açıldı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Amerika merkezli finansman şirketi Visa ile birlikte Akıllı KOBİ Platformunu hizmete açtı. Yeni çağa ayak uydurmak isteyen KOBİ’ler dijital dönüşüm noktasında destek almak için bu platforma başvurabilecek. 

Akıllı KOBİ Platformu, özellikle pandemi sürecinde hız kazanan e-ticaret sektörüne uyum sağlamak isteyen KOBİ’lerin başvurularına açık. KOBİ’ler bu platformda teknoloji tedarikçileri ile iletişime geçebilecek. Yeni girişimin lansmanına TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve proje ortağı Visa’nın Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ev sahipliği yaptı.  

Hisarcıklıoğlu: “KOBİ’lerin artık dijitalleşmesi gerekiyor.”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, lansmanda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yeni teknolojilerden en çok etkilenen kitleyi de KOBİ’ler oluşturuyor. İşte bu yüzden diyoruz ki, ‘KOBİ’lerin artık dijitalleşmesi gerekiyor’. Diğer taraftan pandemi ile birlikte daha da artan dijitalleşme ihtiyacı en çok KOBİ’leri etkiliyor. Dijital dönüşümünü gerçekleştiremeyen KOBİ’ler ticari hayatlarına devam etmekte zorlanıyor, rekabette geride kalıyor. Pandemi ile dijitalleşme bir zorunluluk haline geldi. Teknolojik altyapısı hazır olan işletmeler, e-ticaret ve uzaktan çalışma sistemleri ve dijital ödeme kanalları yardımıyla pandemiden en az etkilenenler arasında yer aldılar. Biz de TOBB olarak KOBİ’lerin dijitalleşmesi konusunda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık, daha çok proje geliştirmeye başladık. Bu çalışmalarımız esnasında sahada önemli ve temel bir eksiklik tespit ettik. Dijitalleşme konusunda çözüm sunan şirketler ile dijitalleşmek isteyen KOBİ’ler arasında bir iletişim kopukluğu ve güven eksikliği var. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve dijitalleşme konusunda tüm çalışmaları tek bir çatı altında toplayacak güvenilir bir platform oluşturmak üzere Akıllı KOBİ projesini geliştirdik. Visa da bu projenin sponsoru oldu.” 

KOBİ’lere Dijital Destek

Akıllı KOBİ Platformu’na ulaşmak için akillikobi.org.tr adresini kullanabilirsiniz. Sitede, ihtiyacınıza ve sektörünüze göre ayrılan kategorileri keşfedebilirsiniz. Siteden kendi girişiminizi dijitalleşme konusunda test edip seviyenizi ölçebileceksiniz. 

YORUMLAR