Alibaba’dan Kripto Yatırımcılarını Üzecek Haber

Çin'in kripto para kısıtlamaları devam ederken e-ticaret devi Alibaba'dan da yatırımcıları üzecek haber geldi.

alibaba kripto haberi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin, kısa bir süredir kripto para borsasına büyük darbeler vuruyor. Bu durum yatırımcıları bir hayli endişelendiriyor. Daha önce madenciliği yasaklayan Çin, bununla yetinmeyerek bütün kripto para işlemlerini yasakladığını ve yasakları yok sayanların ceza alacağını da açıklamıştı. 

Gelen haberler sonrasında kripto para borsasında ciddi bir dalgalanma meydana ortaya çıkmıştı. Bitcoin bu haberler ile beraber 40 bin dolar civarına kadar gerileme yaşamıştı. 

Benzer Kararlar Gelmeye Devam Edecek

Şimdi ise Çinli e-ticaret sitesi Alibaba 8 Ekim sonrasında bütün kripto para madencilik cihaz ve ekipmanlarının satışının durdurulacağını açıkladı. Alibaba, kararla ilgili yaptığı özel açıklamada, ‘’Yapılan değerlemenin ardından Alibaba olarak uluslararası pazarlarda dijital para birimleri ve ilgili ürünleri konusunda daha hassas davranmaya başladık. Madencilik için kullanılan donanımların satışını yasakladık.’’ ifadelerini kullandı.

Yeni alınan karar doğrultusunda, madencilik ile alakalı iki satış kategorisi daha kapatılıyor. Bu karara Çin’in kripto para karşısındaki tutumunun sebep olduğu söyleniyor. Ayrıca Alibaba bu yasağı getiren ilk firma da değil. Birden fazla teknoloji ve e-ticaret devi yasalar sonrasında uyum sağlayabilmek için benzer kararlar almıştı. 

YORUMLAR