Alibaba, NFT Odaklı Pazaryeri Kuruyor

E-ticaret devi Alibaba, NFT pazaryeri kurduğunu duyurdu.

nft pazaryeri alibaba
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çinli e-ticaret devi Alibaba, NFT pazaryeri başlattı. Proje, Sichuan Eyalet Hükümeti’nin katılımıyla hayata geçirildi. Ticaret platformu, çevrimiçi açık artırma sitesi Alibaba Auction’da yeni bir bölüm olarak çalışmaya başladı. 

Alibaba sitesinin yeni bölümü, müzisyenlerin ve sanatçıların telif haklarını blok zinciri aracılığıyla satmalarına izin veriyor. Kripto para birimleri üzerindeki baskıya rağmen, Çinli yetkililer blockchain teknolojisi konusunda hala heyecanlılar. Çin’in 2025 yılına kadar hala dünyanın en büyük blok zinciri gücü olmaya çalıştığı giderek daha açık hale geliyor. Alibaba’nın NFT satmasına izin vermek bunun bir parçası. Ek olarak, bu hareket, blockchain teknolojisinin kilit endüstrilere entegrasyonunu kolaylaştıracak.

Platform şimdiden bir dizi NFT müzayedesi duyurdu. Açık artırmalar önümüzdeki ay başlayacak. Her ürün yaklaşık 15 dolardan satışa sunulacak. Bir kullanıcı açık artırmayı kazandığında, sonucu WeChat’te görebilecek. 

Alibaba daha önce Dunhuang Mağaraları’ndaki antik sanatı anan iki sanat eserine dayanan 8.000 sınırlı sayıda NFT satmıştı.

Dünya, sürekli olarak yeni dijital varlık biçimlerinin ortaya çıkmasıyla bir devrimin başlangıcını yaşıyor. Dolayısıyla büyük şirketlerin bu trendden yararlanmanın bir yolunu araması şaşırtıcı değil. 2021’in ilk yarısında, değiştirilemez token satışları rekor kırıp 2,5 milyar dolara ulaştı. 2020’de NFT satışları 95 milyon dolardı. Yani 26 kat daha azdı.

YORUMLAR