Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, Çin’in En Zengin İş İnsanı Unvanını Kaybetti

Hurun Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı küresel araştırmaya göre Alibaba ve Ant Group’un kurucusu Jack Ma, "Çin’in en zengin iş insanı" unvanını kaybetti.

jack ma hurun zenginler listesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2 Şubat 2021 tarihinde yayınlanan Hurun raporuna göre Çin’in en zengini unvanını kaybetti. Ma ve ailesi; 2020 ve 2019’da Hurun Küresel Zenginler Listesi’nde Çin’in en zenginleri arasında hep en üst sıradaydı. Bu yılın listesinde ise 4. sırada yer aldı. En üst sırada şişelenmiş su üreticisi Nongfu Spring’den Zhong Shanshan var. Shanshan’ı dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Tencent Holding’in kurucusu Pony Ma ve tarım odaklı e-ticaret sitesi Pinduoduo’dan Collin Huang takip ediyor. 

Ma’nın bu ani düşüşü başkentten gelen yoğun inceleme sıkıştırmaların sonucu olarak görülüyor. Her şeyin başlangıcı olarak yine 24 Ekim işaret ediliyor. Ma’nın Çin rejimi üzerine eleştirisinin ardından devlet ile arasında hala süren bir anlaşmazlık baş göstermişti. Bir süre gözlerden kaybolan ünlü girişimci aylar kısa bir videosuyla ortaya çıkmıştı. Son olaraksa Çin’in resmi haber ajansı Shanghai Securities News, en tanınmış Çinli girişimcileri sıraladığı listesine Jack Ma’yı almamıştı. Devlet gazetesinin takındığı bu tutumun da küçümseme amacı güttüğü şeklinde yorumlanmıştı. 

Hurun’un listesine göre 2021’e girerken dünyanın en zengin insanı Tesla’nın CEO’su Elon Musk; ikincisi ise Amazon’un kurucu CEO’su Jeff Bezos oldu. Lüks eşyalar konusunda uzmanlaşmış LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton’un CEO’su Bernard Arnault, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de ilk beş milyarder arasında yerlerini aldılar.

YORUMLAR