Almanya’dan Devlet Kurumlarını Facebook Uyarısı

Alman hükümetinin üst düzey bir yetkisi, Facebook’ta bulunan devlet kurumu sayfalarının kapatılmasını istedi. Kurumlara verilen süre: 1 yıl.

facebook veri gizliliği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Almanya’da özel bilgi ve verilerden sorumlu üst düzey bir yetkili olan Federal Bilgi Koruma Komiseri Ulrich Kelber, Facebook’taki kullanıcı bilgilerinin güvende olmadığını dile getirdi. Platformun güvenlik açıklarından dolayı Alman kurumlarına uyarı niteliğinde birer yazı gönderdi. 

Bu sebebe dayanılarak devlete bağlı kurum ve kuruluşların Facebook sayfalarının kapatılmasını talep edildi. 

53 yaşındaki Kelber, hükümet kuruluşlarına yazdığı mektupta, “Kişisel verilerin korunmasının devam eden ihlali göz önüne alındığında, kaybedecek zaman yok” dedi. Kendisi, Mayıs ayında aynı alıcılara gönderilen bir genelgede hükümetin Facebook sayfalarının kapatılmasını zaten savunmuştu. Bunun üzerine federal hükümetin basın ofisi Facebook ile temasa geçmişti. 

Facebook’un veri güvenliği konusunda en güvenilir platform olmadığı aralıklar çıkan sızıntı haberleri dolayısıyla kamuoyu tarafından da biliniyor. Bu haberlerin ardından kullanıcı hesaplarını silen birçok insan oldu. Almanya şimdi, devlet kurumlarının da bu insanların yolundan gitmesini istiyor. 

Alman hükümetinin resmi Facebook sayfasının bir milyondan fazla takipçisi var ve platform, hükümetlerin reklam verdiği kitle iletişim araçlarını takip etme olasılığı geçmişte olduğundan daha az olan vatandaşlara ulaşmak için giderek daha önemli bir araç haline geldi. 

YORUMLAR