Amazon, Kullanıcı Verilerini Toplamak için Ecobee’yi Kullanmak İstiyor

Amazon, Ecobee verilerini elde edebilmek için tüm imkanları zorluyor ve bildiği tüm stratejileri denemeye hala devam ediyor.

ecobee, amazon, veri paylaşımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyaca ünlü Amazon, Kanada merkezli akıllı termostat üreticisi Ecobee firmasına verilerini paylaşması için büyük baskılar uyguluyor. Amazon, şirketten akıllı termostatlarında kendi asistanı Alexa’yı kullandığı için verileri talep ediyor. Bu durumu kabul etmeyen Ecobee’ye karşı tüm stratejiler deneniyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Kanada merkezli firma Ecobee bu bilgileri paylaşmak konusunda pek sıcak davranmıyor. Raporlara göre Amazon’un müşterilerin kullanmadığı anlarda bile Alexa ile çalışabilen cihazlardan veri istediği söyleniyor.

Ecobee, Amazon’un taleplerini yerine getirmiş durumda değil. Firma bu taleplere uymanın müşterilerin özelini paylaşmak olduğunu belirtiyor ve Amazon’u her fırsatta reddediyor. Şirket aynı zamanda elde edilecek veriler ile daha kaliteli akıllı termostatlar geliştirerek Amazon’un kendisine rakip olmasından korkuyor.

Amazon’un Baskıları Sürüyor

Ecobee dışında, Amazon’un farklı cihaz üreticilerinden veri paylaşması istendiği de söyleniyor. Amazon’un istediği veriler arasında ev sıcaklığı ve evdeki kapıların hangilerinin kilitli ya da açık olduğunu gösteren cihazlara ait olduğu ortaya çıktı.

Amazon sözcüsü Jack Evans, WSJ’ye şirketin durum verilerini sadece müşteri deneyimini iyileştirmek ve iyi önerilerde bulunabilmek için kullandığını da söyledi. Evans, müşterilerin Amazon hesaplarını kullanarak bu aygıtlara b ağlandıkları zaman verilerinin paylaşılacağı konusunda bilgilendirme yaptıklarını da söyledi.

WSJ raporlarına göre, iki şirketin pazarlık aşamasında olduğunu da söyleniyor. Ecobee’nin özel verileri Amazon ile paylaşmaması durumunda ürünlerini Amazon sitesinde satamayacağı da ortaya çıktı. Amazon aynı zamanda Ecobee’den verileri almadığı takdirde Alexa sertifikasını da kaldırabileceğini söylüyor.

YORUMLAR