Amazon, Yüksek Teknolojili Giyim Mağazaları Açabilir

Amazon marketlerini biliyoruz. Ancak e-ticaret devi, fiziksel perakendede de ilerlemek istiyor. Son bilgilere göre şirket gerçekten de yüksek teknolojili giyim mağazaları açabilir.

amazon giyim mağazası perakende
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amazon, giyim üzerine orta büyüklükte mağazalar (3.000 metrekareden az, ki bu hala yeterince büyük) açmayı planladığı bildiriliyor. Fiziki perakendeciler birer birer iflas ederken Amerikan devinin online’ı fiziksele dönüştürmesi beklenen bir haber değildi. Her şeye rağmen, müşterilerin kıyafetleri denemek, dokularına dokunmak, renkleri görmek vb. için fiziksel olarak bir mağazaya gidebilmeleri hala önemli. Amazon’un bu pazarla ilgilenmesinin nedenlerinden biri de bu. Aksi takdirde şirket, kot pantolon ve t-shirt gibi stokları yığmaktan memnun olmayacaktı. 

Şirket, sadece diğer ürün gruplarını (Fire TV, Kindle, Echo hoparlörler, vb.) satma fırsatını değerlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda Echo Look’ta çalışmakta olan teknolojiyi geri dönüştürebilecek. Bu kamera, yapay zeka Alexa ile kullanıcıya giyim konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Amazon, hedef kitlesini bulamadığı için bu ürünü pazarlamayı bıraktı. Ancak hiçbir ürün tamamıyla çöpe atılmaz: Echo Look, Amazon mağazalarının soyunma odaları müşteriyi tanımlayabilir ve ona tavsiyede bulunabilir. Bir dokunmatik ekran, kullanıcının kabinden diğer kıyafetleri seçmesine izin verir ve böylece bir çalışan istenen parçaları arayabilir. 

Şimdilik doğrulanan bir şey yok. Ancak bu tarz mağazalar için fırsat yaratılabileceği çok açık. 

YORUMLAR