Amazon, Mentor Uygulamasıyla Kurye Performanslarını Ölçecek

E-ticaret devi Amazon, çalışanlarını kontrol etmek konusundaki titizliğini bir adım daha ilerletti. Mentor isimli mobil uygulama ile kuryelerin konumlarını izleyebilecek.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Jeff Bezos’un kurucu CEO’su olduğu Amazon, yirmi beşinci yılının içinde. Şirket, bu zamana kadar pek çok defa çalışanlarına gösterdiği kötü muamele ve baskı ile haberlere konu olmuştu. Bu başlık da tamamen aynı konu üzerine olacak. Şirket içinde oluşturulan bir mobil uygulama olan Mentor ile birlikte artık kuryelerin konumu izlenebilecek ve böylece performansları daha net  verilere dayanarak hesaplanacak. Çalışanlar, bu verilere göre günlük puanlara sahip olacak.

Mentor, kuryelerin telefonuna yüklenecek. Amazon sözcüsü, bu uygulama sayesinde kuryellerin güvenliğini sağladıklarını söyleyerek güvenliğin şirket için birinci öncelik olduğunu ve ciddi yatırımlar yaptıklarını dile getirdi. Ne var ki herkes onlar gibi düşünmüyor. Öncelikle birçok sürücüye göre böyle bir sistem tarafından takip edildiğini ve puanlandığını bilmenin dahi daha çok dikkat dağıtıcı. Hem kuryeler hem de gizlilik savunucuları getirilen bu zorunlu uygulamanın bir gözetim aracı olduğu konusunda hemfikir. Sürücü gizliliği ile ilgili sınırların aşılabileceğinden endişe duyuluyor. Çünkü sürücüler uygulamayı telefonlarına indirirken “konum paylaşımına sürekli izin ver” seçeneğini işaretlemeliler. Kuryelere göre Mentor, teslimat hızını artırmak için uygulanan baskılara eklenen bir diğer sıkıştırma metodu. 

Amazon; 2021 Şubat’ının başında, teslimat ortaklarının kullandığı bir minibüse her zaman açık bir kamera koyduğunu doğrulamıştı. Art arda gelen bu iki tutum doğal olarak gizlilik ile ilgili şüpheleri artırdı. Amazon, diğer alanlardaki alım gücünü artırmak için bir yerden maliyeti kısmanın peşinde gibi görünüyor. Teslimat hızı ile birlikte verimin artırılması planlanıyor olabilir. Haberi sonlandırırken bu tip uygulamaların Amazon’a mahsus olmadığını belirtmekte fayda var. ABD merkezli ünlü kargo şirketi UPS de araçlarını telematik teknoloji ile izlemektedir. 

YORUMLAR