Amazon, Pazaryerindeki Kusurlu Ürünler için Tazminat Ödeyecek

Ünlü şirket Amazon, kendi pazarındaki kusurlu ürünler için tüketicileri tazmin edeceği ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

amazon kusurlu ürün
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amazon e-ticaret kısmında üçüncü taraf satıcılar pazarındaki kusurlu ürünler ile ilgili sorunları giderebilmek için önemli bir adım atıyor. Geçmiş dönemlerde Amazon, kusurlu ürünlerin maddi hasara ya da kişisel yaralanmaya yol açtığı durumlarda tüketicileri satıcılara  yönlendiriyordu. Şimdi ise müşterilere 1.000 doların altındaki talepleri için ödeme yapacağını ve bu vakaların %85’inden fazlasını satıcılara ücret ödemeden karşılayacağını duyurdu.

Kaliforniya temyiz mahkemesi, tüketiciler internet sitesinde sattığı üçüncü taraf ürünler tarafından yaralandığı zaman Amazon’a dava açılabileceğine karar vermişti. Bu dava 2015 yılında bir annenin çocuğu için satın aldığı arızalı uçan kaykayın müşterinin ellerini yakıp yangın çıkarmasına ait bir davaydı.

Düzenlemeler Pozitif Etki Yaratabilir

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu, Amazon’a dava açtığı zaman durumlar şirket için daha karmaşık hale gelmişti. Şikayette ismi geçen ürünler arasında alarm vermeyen 24.000 hatalı karbon monoksit dedektörü yer alıyordu. Bunun dışında farklı ürünler de mevcuttu.

amazon
PARIS, FRANCE – SEP 28, 2018: Small Amazon parcel cardboard box against yellow background smile logo. Amazon Prime is the online paid subscription service offered by Amazon.com web-commerce site

Bugün Amazon bu tarz tüketici şikayetlerini değerlendirmek üzere adım atacağını söyledi. Müşterilere satıcıya ulaşmalarını söylemek yerine talep işlemlerini Amazon Müşteri Hizmetleri aracılığı ile başlatabilmelerine imkan sağlayacak.

1 Eylül tarihi itibarıyla talep bilgilerini alan ve satıcıyı talebi ele alması için uyaracak olan Amazon, yanıt gelmediği takdirde farklı yollar izleyecek. Satıcılar Amazon’un geçerli olduğunu düşündüğü talebi reddederse müşterilere tazminat ödemek zorunda kalacak.

Amazon yeni politikalarının pazaryeri işlerinin düzenlemelerini pozitif yönde etkileyeceğine inanıyor. Amazon’un bu değişiklikleri ilk etapta ABD bölgesinde kullanıma sunulacak. Diğer platformların bu tarz değişikliklere gidip gitmeyeceği ise şimdilik belirsiz.

YORUMLAR