Ambalaj ve Ambalaj Tasarımının Tüketicinin Kalite Algısı Üzerindeki Etkileri

Ambalaj tasarımı doğru şekilde geliştirilmiş olan bir ürün tüketiciler üzerinde birçok farklı alanda pozitif etkiye yol açar.

ambalaj tasarımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ambalaj, bir ürünün en dikkat çekici elbisesi formundadır. Tüketicilerin satın alma eylemlerini gerçekleştirebilmeleri için bütün estetik detayların ambalaj tasarımında bulunması önemlidir. Ürünlerin piyasada yer alabilmesi ve geniş kitlelere ulaşabilmesi için etkileyici ve doğru bir ambalaj malzemesinin seçimi de önemlidir. Ambalaj tasarımında dikkate almanız gereken pek çok farklı ayrıntı bulunur.

ambalaj tasarımı

Satışa sunduğunuz ürünün tüm özellikleriyle tüketicilere yansıyabilmesi ambalaj tasarımı sayesinde mümkün hale gelir. Ürünün dili olarak nitelendirebileceğiniz ambalaj tasarımının etkili olması, tanıtımının da etkileyici olmasını sağlar ve pozitif sonuçlar ortaya çıkarır. Örneğin, bir markete giren kişi incelediği ürünü geriye koymadan alışveriş çantasına bu ürünü alıyorsa bu durumda ambalajın büyük bir etkisi olduğundan söz edilebilir.

Ambalaj Tasarımı Neden Önemli?

Ürün tüketicilere sunulacağı zaman bulunduğu yerde ve her konumda dikkat çekici gücünü dışarıya en iyi şekilde yansıtmalıdır. Ambalaj rengi, font ve bunların düzenlenmesini uyumlu yapabilirseniz görsel etki olarak büyük bir güç elde edersiniz. Hedef kitleniz de sizi olumlu bir imaj ile sürekli hatırlamaya ve tercih etmeye devam eder.

Bir süpermarket içerisinde ortalama 25 bin adet ürün olduğunu varsayalım. Tüketicilerin ise ortalama 45 dakikalarını bu markette geçirdiklerini düşünelim. Rakamlara bakıldığı zaman tüketicilerin bir ürünü satın alma kararını ortalama 10 saniye içerisinde verdiği ortaya çıkar.

Tüketicilerin rafta tamamen kendisiyle kaldığı karar anlarında ürünle ilgili yapılan reklamlar, halka ilişkiler faaliyetleri ve pazarlama çalışmaları geride kalır. Tüketici tam olarak o anda ürünü almaya ambalaj tasarımı sayesinde ikna olur. Bu 10 saniyelik süre içerisinde markaların en etkili olmayı hedefledikleri alan ambalajın tasarımı olmalıdır.

Ambalaj tasarımı, ürünün sadece satışında doğrudan etki oluşturmak ile kalmaz, üründen alınan tatmin duygusunu da etkiler. Verilere bakıldığı zaman ambalajın yalnızca rengini değiştirmenizin bile tüketici tatminlerinin değişmesinde etkili olduğu görülür. Ambalaj tasarımlarında kullanılan renklerin tüketicileri etkilemede önemli bir rol üstlendiğini asla unutmamalısınız.

ambalaj tasarımları

Ambalajın tasarımı, büyüklüğü ve görsel çekiciliği gibi unsurlar tüketiciler ile iletişime geçerek mesaj verebileceğiniz özel ayrıntılardır. Bazı araştırmalar yalnızca ambalajların şekline ve büyüklüğüne odaklanmıştır. Ambalajın görsel olarak tüketicilere çekici veya itici gelmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, ambalaj tasarımına gereken özeni göstermeniz gerekir.

Tüketici bir ürünün ambalajında dürüstlük, anlaşılabilirlik ve samimiyet yakaladığı zaman o ürünü alma olasılığı bir hayli artar. İnsanlar doğuştan şüpheci oldukları için belirli ürünlerin ambalajlarına güven duymaları biraz zaman alabilir. Eğer ambalaj ihlal edilirse ambalajın tüketiciler üzerinde büyük bir negatif etkisi ortaya çıkar.

Ambalajın anlaşılamaması ya da yanlış yorumlanabilir olması sizin adınıza büyük riskler çıkarabilir. Ambalaj tüketicilere verilmesi gereken mesajın net bir şekilde iletilmesini sağlamalıdır. Bir kişi ürününüze ait ambalaja baktığı zaman son derece basit gelmeli ve ürünün içeriğini hemen anlayabilmelidir. Bu noktada dünyaca ünlü Coca Cola markasının ambalaj tasarımları örnek verilebilir.

Ambalaj Tasarımının Püf Noktaları

Ambalajın rengi ürünün türü ile mutlaka bağdaşmalıdır. Aynı zamanda insanlar üzerinde oluşturabileceği psikolojik etki de göz önünde bulundurulmalıdır. Yüzeydeki tek renk ya da bir rengin tonlarının baskınlığı görsel etkinin güçlü hale gelmesini sağlar. Ambalajdaki yazıların fontu ve biçimleri zemin rengi ile asla karışmamalıdır.

ürün ambalaj tasarımı
New product stamp. The meeting at the white office table

Metinlerin önem sırasına göre ve ağırlıklı olarak görülebilecek yüzeylerde kullanılması da iyi bir ambalaj tasarımının vazgeçilmezleri arasındadır. Ambalaj tasarımcıları uygulama basamaklarını stratejik bir şekilde ele almalıdır. Baskı işlemleri de en titiz şekilde değerlendirilmelidir.

Ambalaj tasarımını yapacak kişinin yalnızca matbaaya ilişkin olan sorunlar konusunda tecrübeli olması yeterli olmayabilir. Ürünü saklayabilecek ambalaj malzemelerinin özelliklerini, avantajlı ve dezavantajlı yönlerini de en iyi şekilde bilmelidir. Bunun dışında paketleme biçimleri ve malzemelerin türleri hakkında da bilgi sahibi olunması avantajlı duruma geçebilmenizi sağlar.

Ambalaj tasarımında en fazla dikkat etmeniz gereken nokta ise ürün ve marka duruşunuz ile paralel bir çalışmaya imza atmak olmalıdır. Marka dilinizi en iyi şekilde kullanarak bu noktada hedef kitleniz ile aranızda güçlü bir bağ oluşturabilirsiniz. Örneğin, markanızı simgeleyen özel bir renk ya da bir sloganın üzerinde yer aldığı ambalajlar tüketicilerin ilgisini bir hayli çekecektir. Bu tür ayrıntılara dikkat ederek sizler de ürünleriniz için doğru bir ambalaj tasarımına imza atabilirsiniz.

E YANİ?
Ambalaj tasarımları tüketiciler üzerinde olumlu ve olumsuz etkilere yol açabilecek kritik bir konudur. Burada ürün sahibi olarak sizin ve tasarımı yapacak kişinin bazı özel noktalara dikkat etmesi gerekir. Tasarım kısmında atlanabilecek ufak bir detay yüzünden ürün satın alım kısmında tüketicileri yanlış yönlendirebilirsiniz. Bu sebeple, ambalaj ve tasarımın tüketiciler üzerindeki etkilerini en iyi şekilde araştırarak harekete geçmelisiniz. Ürün pazarlaması ve müşteri ilişkileri kadar önemli olan bu ayrıntıyı hiçbir şekilde atlamamalısınız. Detayları göz önünde bulundurarak ilerlerseniz başarılı bir şekilde ürün satın alım süreçlerinde olumlu etkiler ortaya çıkarabilirsiniz.
YORUMLAR