Android 12’nin Arayüzü Sızdırıldı Mı?

Google’ın mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümünün arayüzü ortaya çıktı.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

XDA-Developers’ın iddiasına göre sonbaharda tanıtılmak üzere hazırlanan Android 12’ye dair bazı bilgiler ve görünümüne dair ipuçları açığa çıkmış olabilir. Haber kaynağı, erken taslağın çevrim içi olarak sızdırıldığını belirtirken ekran görüntülerini tam olarak doğrulayamadıklarının da altını çizdi.

Bildiğiniz gibi iPhone dışındaki çoğu telefonda Android işletim sistemi kullanılıyor. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden olan Android’in yeni sürümde kullanıcı gizliliğine daha fazla önem verileceği söyleniyor. Aslında uzun zamandır hem iOS hem de Android’in gizlilik ayarlarını geliştirmeye çalıştıkları biliniyordu. Bunu yeni sürümde görebilecek olmak sevindirici. Artık, kamera ve mikrofonun açık olup olmadığı, açıksa hangi uygulamada kullanıldığı arayüzün sağ üst köşesinde görülebilecek. Aynı yerden de pratik bir şekilde kapatıp açma işlemi gerçekleştirilebilecek.

Arayüzün sızan görseline göre açılış ekranındaki hızlı erişim simgeleri azaltılacak. Aynı şekilde, hızlı ayarlar döşemeleri de dörde düşürülecek. Görünüm de daha sade hale getirilecek. Bunların yanı sıra saatin yeri de değiştirilecek gibi duruyor. Bildirimlerin köşeleri yuvarlaklaştırılarak daha farklı bir hava yaratılmaya çalışılacak gibi görünüyor.

Widget yenilikleri hakkında da ipuçları ortaya çıktı. Son iletiler, cevapsız aramalar ve etkinlik durumlarını gösteren yeni widgetler eklenecek. Görüşmeler widget’ları ile kişi kısayolları oluşturulup kullanıcılara farklı bir deneyim fırsatı sunulacak.

Elbette bu görsellerin ve ufak bilgilerin kesinlik içerdiğini söyleyemeyiz. Önümüzdeki haftalarda beta sürümü teste açıldığı zaman hangi bilgilerin doğru olduğunu görebileceğiz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir