Hacktivist Grup Anonymous, Elon Musk’ı Hedef Alıyor

Dünyaca ünlü hacktivist grubu Anonymous, Elon Musk için bir video yayınladı. Grup, ünlü CEO’nun insanları Mars’a ölüme göndereceğini söyledi.

hacktivist tehdit
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çeşitli hükümetlere ve kuruluşlara yönelik siber saldırılarıyla tanınan, merkezi olmayan uluslararası bir aktivist/hacktivist hareketi olan Anonymous,  şimdi milyarder Elon Musk’a bir YouTube videosu biçiminde şifreli bir mesaj gönderdi. Grup, Tesla’nın ünlü CEO’sunun dünyanın elektrikli araçlar ve uzay araştırmaları arzusu nedeniyle olumlu bir şöhrete sahip olduğunu iddia ediyor. Bu itibarın gün geçtikçe azaldığını söyleyen YouTube videosundaki maskeli adam, “Son zamanlarda özenle yarattığınız kamu imajınız ifşa oluyor ve insanlar sizi dikkat çekmeye çalışan narsist zengin bir adam olarak görmeye başlıyor” diyor. Devamında, Musk’ın insanlığı kurtarma arayışının nasıl bir üstünlük kompleksine dayandığına değiniliyor. Ayrıca kötü bir patron olduğu, küçük çocukları çalıştırdığı, çevreye zararlı faaliyetler yürüttüğü de iddiaları arasında.

Anonymous, Musk’ın faaliyet gösterdiği ülkelere diktatörler yerleştirmek için darbeler düzenlemeye açık olduğunu söyleyerek ünlü CEO’nun kendisini şimdiden Mars’ın imparatoru şeklinde adlandırmasını örnek gösterdi. Kızıl Gezegenin SpaceX kurucusunun insanları ölüme göndereceği yer olduğunu söylediler. 

Onlara göre Musk, elektrikli araçlar ve uzay araştırmaları üzerine çalışmaların her gün artmasıyla birlikte sosyal medyada başkalarını “trolleyerek” bir kült olmak istiyor. 

Grup, Tesla’nın Bitcoin’i birkaç ay elinde tutarak, yıllarca araba satarak elde ettiğinden daha fazla para kazandığını iddia etti. Şirketin gelirinin araba satmaktan değil, devlet desteklerinden geldiğini söyleyerek Tesla’yı hedef aldı. Bunu yaparken Tesla’yı Musk’ın kurmadığını, şirketi kendisinden çok daha zeki iki kişiden satın aldığını hatırlatıyor:  Martin Eberhard ve Marc Tarpenning. 

Videoda, Elon Musk’ın kripto para piyasasıyla oynayarak birçok insanın hayatını mahvettiği belirtiliyor. Milyonlarca perakende yatırımcının hayatlarını iyileştirmek için kripto kazançlarına güvendiklerini ve yatırım yaptıklarında risk almalarına rağmen Musk’ın tweet’lerinin ortalama çalışan bir kişi için açık bir umursamazlık gösterdiğini dile getiriyorlar. Kapanışta ise Musk’a şu sözlerle sesleniyorlar: “Odadaki en zeki kişi olduğunu düşünebilirsin, ama şimdi eşini buldun. Biz anonimiz! Biz kalabalığız! Bizi bekle!”. 

 Açıklamanın tamamını izlemek isterseniz videoyu aşağıya bırakıyoruz.

YORUMLAR