Apollo Global, Yahoo’yu 5 Milyar Dolara Satın Aldı

Özel sermaye şirketi Apollo Global Management, Yahoo’yu satın aldı.

apollo yahoo satın alma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yahoo, artık  Apollo Global’in altında bağımsız bir şirket olarak faaliyet gösterecek. Verizon ise ünlü markanın %10 hissesini elinde bulunduracak. Anlaşma, 4.25 milyar dolar nakit artı 750 milyon dolarlık imtiyazlı faizle birlikte 5 milyar dolara gerçekleşti.

Yaklaşık 30 yıldır dünya çapında yaklaşık 900 milyon aktif kullancı tarafından kullanılan medya şirketi, internetin en büyük üçüncü varlığı. Dolayısıyla el değiştirmeler olsa da ekibin gücü ve şirketin güvenilirliği zarar görmesini engelliyor.  Apollo’nun yatırımı; tüketicilere, reklamcılara, yayın ortaklarına ve çalışanlara fayda sağlayarak Yahoo için yeni bir büyüme sağlayacaktır.

Apollo’dan Reed Rayman, yeni yatırımla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Şirketin güçlü ivmesini geliştirmek ve yeni Yahoo’yu bağımsız bir tüketici interneti ve dijital medya lideri olarak uzun vadeli başarı için konumlandırmak için şirketin yetenekli çalışan tabanıyla ortaklık kurmayı dört gözle bekliyoruz. Önce müşteri iletişimini ve ticaret yeteneklerini hızlandırmak, erişimini genişletmek ve günlük kullanıcı deneyimini geliştirmek de dahil olmak üzere, iş genelinde büyümeye yatırım yapmak istediğimizden, Yahoo’nun bu sonraki bölümü için daha heyecanlı olamazdık.” 

Yahoo CEO’su Guru Gowrappan ise şu şekilde bir demeç verdi: “Bu, Yahoo için yeni bir dönem. Anlaşmanın kapanması, bağımsız bir varlık olarak bizim için heyecan verici bir yenilenen fırsatın habercisi. Önümüzdeki ayların ve yılların bir işletme ve marka olarak Yahoo’ya yeni bir büyüme ve yenilik getireceğini tahmin ediyor ve bu geleceği yeni ortaklarımızla birlikte yaratmak için sabırsızlanıyoruz.” 

YORUMLAR