Apple, ABD’de 20.000 Yeni İstihdam Yaratacağı 430 Milyar Dolarlık Yatırımı Duyurdu

Apple’ın gelecek 5 yıllık süreç içerisinde ABD’de 430 milyar dolara yakın yatırım yapacağı ve 20 bin yeni istihdam yaratacağı ortaya çıktı.

apple, yatırım, biden
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Geçtiğimiz 5 yıllık süreç içerisinde Apple’ın ABD’ye olan katkıları hedeflenen 350 milyar doların bir hayli üzerine çıkmıştı. Apple, 5 yıl için taahhüdü %20 oranında artırarak Amerika’da inovasyon ve ekonomik refahı geliştirmeyi planladıklarını da açıkladı. Planlanan yatırımlar arasında ise 5G teknolojileri ve yeni nesil geliştirmeler de bulunuyor.

Apple CEO’su Tim Cook, yatırımlarıyla ilgili, “Toparlanma ve yeniden inşanın mevcut aşamasında, Apple ABD’de inovasyon ve imalatı geliştirmek için 50 eyalette nesilleri kapsayabilecek taahhüdünü ortalama iki katına çıkaracak” ifadelerine yer verdi.

ABD’de 2,7 milyona yakın istihdam yaratan ünlü şirket, ülkenin en büyük mükellefi olarak geçen 5 yılda 45 milyar dolar kurumlar vergisi ödemişti.

Farklı Sektörleri Kapsayacak

Apple’ın Amerikalı tedarikçilere, veri merkezi yatırımcılarına, sermaye harcamaları ve diğer yerel harcamalara ayırdığı 430 milyar doları aşkın yatırımı ise binlerce istihdam yaratacak ve çeşitli sektörleri destekleyecek.

Temiz enerji ve yeşil teknoloji projelerinde lider konumda olan yatırımlar gerçekleştiren şirket, geçtiğimiz ay California Monterey’de enerji depolama tesisi açacağını da söylemişti. Apple, 4,7 milyar dolarlık yeşil tahvil harcamasından sonra ise temiz enerji sektöründeki liderliğini garanti altına almıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, seçim vaatleri arasındaki “Amerikan ürünü al” kapsamında yerli üreticileri ve işletmecileri destekleyecek özel bir kararnameye imza atmıştı. Bu kararname ile birlikte federal hükümet harcamalarının Amerikalı işçiler tarafından üretilmiş Amerikan yapımı ürünlere yönlendirileceğini garantilemişti. Şirketlerin yerel üretim yerine ülke dışında üretime yönelmelerinin önü bu şekilde kesilmişti.

Federal hükümet harcamaların Amerikan işçileri ve üreticileri desteklemek amacıyla güçlü bir araç olduğunu söylerken sadece federal kontratlarının 600 milyar doları aştığını da söylemişti.

Kararname imzalamadan önce yapılan açıklamalarda, “Önceki yönetimde federal hükümet kontratlarının %30’U yabancı şirketlere verilmişti. Biz bu durumu değiştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Biden, toparlanma programı çerçevesinde, Amerikan ürünlerini almak için milyarlarca dolar yatırım yapacaklarını belirtti.

YORUMLAR