Apple’da Erkekler ve Kadınlar Arasında %6’lık Bir Maaş Farkı Olduğunu Ortaya Çıktı

Resmi olmayan bir çalışan anketi, Apple'da erkekler ve kadınlar arasında %6'lık bir ücret farkı olduğunu gösteriyor.

apple kadın maaş farkı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amerikan teknoloji devinin şirket içi mücadeleleri gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Apple, cinsiyet eşitliği konusunda titiz davrandıklarını iddia etse de resmi olmayan bir çalışan anketi bunun aksini gösteriyor. The Verge tarafından bildirildiği üzere bir grup Apple çalışanı ücret eşitliği hakkında veri toplamak için gayri resmi bir anket hazırladı. Yaklaşık 2.000 çalışanın katıldığı anketin verileri karşılaştırıldığında şirkette kadın ve erkek arasında %6’lık bir ücret farkı olduğu açığa çıktı. 

Şirkette yazılım mühendisi olan Cher Scarlett de ankette yer alan isimlerden biri ve şirketin konuyu tekrar gözden geçirmesini istiyor. Çünkü Apple geçmişte maaş boşluklarını ele aldığını söylese de, kendi verileri aksini söylüyor: 

“Ödeme eşitliğinin geçmişte bir sorun olduğunu biliyoruz ve Apple bunu düzeltmek için bir şeyler yaptı, ancak bu konuşmayı tekrar yapıyoruz çünkü şirketin belirli alanlarında boşluklar görüyoruz ve Apple’ın bunu önlemek için ne yapacağını bilmek istiyoruz. her yıl oluyor”.

Paylaşılan sonuçlar yalnızca kadınların değil azınlıkların ve de LGBTİ+ bireylerin de geride bırakıldığını gösteriyor. Yakın zamanda yazılım mühendislerinden ve araştırmacılardan oluşan bir grubun, yaptıkları çalışmanın sonuçlarını Apple yönetimine ileteceği de belirtildi. 

Scarlett ve diğer çalışanlar, Apple’ın maaş verileriyle ilgili bir üçüncü taraf soruşturması veya çalışanlar lehine bir denetleme istiyor.

YORUMLAR