Apple, iOS 15’i Erişime Açtı: İşte Yenilikler

iOS 15, erişime açıldı! İşte tüm yeni özellikleri ve iPhone’nunuza nasıl yükleyeceğiniz.

ios 15 erişime açıldı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Apple, uzun zamandır beklenen iPhone 13‘ünü sunmasının hemen ardından iOS 15’in son sürümünü yayınladı. Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki yeniliğin keyfini çıkarmak için mutlaka en son Apple amiral gemisini edinmeniz gerekmeyecek. İOS’un en son sürümü, iPhone 6S’den itibaren tüm iPhone’larda mevcut!

iOS 15, iOS 14’e kıyasla büyük bir değişiklik sunmuyor ancak yine de iPhone kullanıcı deneyimlerini iyileştirecek eklemeler var. Menüde, dosyalarınızı daha iyi organize etmek için yapay zeka, iMessage ve FaceTime’daki yeni özellikler ve birçok küçük, pratik eklemeler geldi. 

1- Mesajlar ve FaceTime

iOS 15, iPhone’un varsayılan mesajlaşma uygulaması olan Mesajlar’a birçok yeni şey ekledi. Kullanıcılar arasında içerik paylaşımı bundan böyle daha iyi olacak. Şöyle ki biri size aynı anda birkaç fotoğraf gönderirse, bunlar artık birbiri ardına gösterilmeyecek, göz atabileceğiniz kolaj veya kaydırabileceğiniz fotoğraf yığını olarak görüntülenecek. Ayrıca iOS 15, paylaşılan içeriğin türünü (fotoğraf, müzik, web bağlantısı…) hemen tanıyacak ve sohbette daha zarif bir şekilde görüntüleyecektir. 

FaceTime tarafına baktığımızda konuşmaları daha canlı hale getirmek için uzamsal sesin gelmesi, sesi etkili bir şekilde izole etme işlevi veya arka plan bulanıklığı uygulama olasılığı gibi birçok yeni özelliğin geldiğini görürüz. Çoğu video konferans uygulaması gibi, artık bir toplantı bağlantısını çevrenizdekilerle ve hatta Android akıllı telefon kullanıcılarıyla paylaşabileceksiniz!

2- Safari

Apple’ın varsayılan tarayıcısı iOS 15 ile süsleniyor. Tarayıcının üst alanının rengi artık ziyaret edilen sitenin tonlarını alacak. iOS 15 çalıştıran bir iPhone ile Safari’den Girişimlab’e giriş yaparsanız mavi bir arayüze sahip olursunuz. 

Arayüzün yan tarafında, daha önce ekranın üst kısmına yerleştirilmiş olan arama çubuğuna artık alt kısmından erişilebilir, böylece tek elle ulaşabilirsiniz. Aynısı sekmeler için de geçerli: Mozaik görünümde, bir sekmeden diğerine geçmek için bunları manuel olarak seçmek zorunda kalmadan adres çubuğunda parmağınızı kaydırmanız yeterli.

3- Odak Modu

Bu, şüphesiz iOS’un en ilginç yeniliklerinden biri. Odak modu – veya Shakespeare’in dilinde “Focus” – bir bakıma ünlü “Rahatsız Etmeyin” kartının yapay bir versiyonu. Somut olarak Konsantrasyon, bildirimlerinizi filtrelemenize ve size ulaşmaya çalışan arkadaşlarınıza müsait olmadığınızı belirtmenize olanak tanır. AirPod’lar bile bildirimlerinizi size okumak için Odak ayarlarınıza uyum sağlar.

iOS 15’in Diğer Yeni Özellikleri

Apple ayrıca, kilit ekranında en önemli bildirimlerinizi gruplayan bir tür bildirim balonu olan bildirim özeti gönderir. 

iOS 15’in bir başka harika özelliği de Canlı Metin olarak adlandırılıyor. Bu sayede iPhone’unuz resimlerdeki metni tanıyabiliyor. Böylece o metni kopyalayıp bir nota yapıştırabilir veya Haritalar’da bir yeri bulabilirsiniz.

Firma, artık araba anahtarlarınızı uyumlu araçlarda ve hatta kimlik kartınızda tutmanıza olanak tanıyan Cüzdan’da iyileştirmeler yapıyor.

Son olarak, Siri’nin yerel olarak nasıl çalıştığı, Hava Durumu uygulamasında yeni canlı duvar kağıtları ve Haritalar’a yapılan bazı eklemeler de dahil olmak üzere birkaç yeni özellik daha var.

iPhone’um iOS 15 ile uyumlu mu ve nasıl yükleyebilirim?

iOS 15 aşağıdaki cihazlarla uyumludur:

  • iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max
  • iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
  • iPhone X, iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max
  • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
  • iPhone 6S ve 6S Artı
  • iPhone SE 1. ve 2. nesil
  • iPod Touch 7. nesil

Listelenen tüm yeni özelliklerin bu cihazların tümünde kullanılamayacağını unutmayın. FaceTime, Haritalar, Siri, Canlı metin ve hatta Hava Durumu’nun hareketli duvar kağıtlarının yeni işlevleri yalnızca bir iPhone XS veya en azından bir iPhone XR’de mevcut olacak. 

iOS 15’i iPhone’unuza yüklemek için cihazınızın Ayarlar, Genel bölümüne ve ardından Yazılım güncellemesine gidin. Güncelleme dağıtıldıktan sonra size sunulması gereken yer burasıdır. Kontrol edebilirsiniz.

YORUMLAR