Apple, Kişiselleştirilmiş Reklamlar için Pop-Up Yayınladı

Teknolojinin dev isimleri arasındaki Apple, kişiselleştirilmiş reklamları istemeyenler için yeni bir pop-up özelliğini hayata geçirdi.

apple, ios
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Apple, iOS 15 kullanıcılarının App Store ve diğer Apple uygulamalarında kişiselleştirilmiş reklamları yönetebileceği yeni bir pop-up ortaya çıkardı. Pop-up, beta sürümüne dahil edilmek yerine doğrudan sunucu tarafından gönderilmiş gibi gözüküyor.

apple

Mevzu bahis pop-up App Store uygulamalarını açarken çıksa bile bundan daha fazlasını kapsıyor. Pop-up sayesinde kullanıcılar bazı Apple uygulamalarında kişiselleştirilmiş reklamlar görmek isteyip istemediklerini tercih edebiliyorlar.

Diğer Uygulamalarda da Çalışıyor

App Store’un dışında kişiselleştirilmiş reklamları engellemeye dahil edilecek uygulamalar arasında Türkiye’de kullanıma sunulmayan Apple News uygulaması ve kullanımda olan iTunes ve Borsa uygulamaları da yer alıyor.

Pop-up, Apple iOS 15’te ve diğer Apple işletim sistemlerinde daha yüksek gizlilik özelliğine yer verebilme adımıyla beraber geliyor. Bu durum Apple’ın yeni gizlilik özelliklerini belirli standartlara oturtmaya doğru ilerlediğini gösteriyor.

Apple, geçtiğimiz dönemlerde gizliliğin en temel insan hakları arasında olduğuna dair kapsamlı bir açıklamada bulunmuştu. Açıklamanın hemen ardından iOS 14 ile beraber daha yüksek gizliliğe yer verilmişti. Gizlilik konusunda katı kuralları olan Apple’ın bu alanda yeni geliştirmeler yapacağı da söyleniyor.

YORUMLAR