Apple Tekrar En Çok Satan İkinci Telefon Markası Oldu

Counterpoint Research ve Canalys tarafından açıklanan araştırma raporlarına göre Samsung en çok satan akıllı telefon markası oldu.

Apple tekrar en çok satan ikinci telefon markası oldu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Rekabetin oldukça yoğun bir biçimde geçtiği akıllı telefon pazarında 2020 yılı önemli değişikliklerle sonuçlandı. Counterpoint Research ve Canalys tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre Samsung, en çok satan akıllı telefon markası olma unvanını korumayı başardı.

Her ne kadar Samsung ilk sırada yer alsa bile kan kaybetmeye devam etti. Paylaşılan araştırma verilerine göre Samsung, 2020 yılında bir önceki yıla göre %14 oranında pazar payı kaybetti. Pazar payını kaybetmesine rağmen en yakın rakibinden 50 milyon daha fazla akıllı telefon satmayı başardı.

Araştırma raporuna göre ise ikinci sırada ciddi bir değişiklik yaşandı. 2019 yılında büyük bir başarı yakalayan Huawei, 2020 yılında ciddi anlamda düşüş yaşadı. Bunda ise ABD’nin uyguladığı ambargo ve Google servislerinin Huawei telefonlarda kullanılmaması oldukça etkili oldu.

Counterpoint Research raporlarına göre Huawei‘in akıllı telefon satışları 2019 yılına oranla %21 oranında düşüş yaşadı. Yaşanan bu düşüş sonrasında Huawei, en çok satan telefon markası sıralamasında üçüncü sıraya geriledi.

Canalys raporuna göre ise Huwaei, yılın son çeyreğinde en çok satış yapan ilk 5 firma arasına giremedi. Bu durum son 6 yıl içerisinde ilk kez yaşanırken, tekrar ikinci sıraya çıkan Apple satışlarını %5 oranında artırmayı başardı.

Listenin dördüncü sırasında yer alan Xiaomi ise hızlı bir şekilde büyümesini sürdürdü. Raporlardan elde edilen bilgilere göre Xiamo, 2019 yılına göre satışlarını %17 oranında artırdı. Xiaomi’yi ise OPPO, Vivo ve Realme gibi markalar izledi.

Satışlarını önemli ölçüde artıran en önemli marka ise hiç kuşkusuz Realme oldu. 2020 yılında satışlarını %65 oranında artıran firma çıkışını sürdürmeye devam etti. Listede dikkat çeken en önemli detay ise Güney Koreli teknoloji devi LG’nin düşüş trendinin devam emesi oldu.

Genel toplama bakıldığında ise akıllı telefon satış durumu 2020 yılında Canalys raporuna göre %7, Counterpoint Research raporuna göre ise %10 artış gösterdi.

YORUMLAR