Apple, Yenilenebilir Enerji Depolama Tesisi için Tesla Teknolojisini Kullanacak

ABD’li teknoloji devi Apple, Kaliforniya’daki yeni enerji sistemini duyurdu. Bu atılım için Tesla’nın Megapack batarya sistemini kullanacak.

dünyanın en büyük yenilenebilir enerji çiftliği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Apple, California Flats adlı yeni projesiyle 240 megawatt-saat enerji üreteceğini açıkladı. 130 megawattlık güneş paneli tarlalarının da dahil olduğu projenin hedefi ise günde 7 bin evin enerjisini sağlamak. Birkaç cümleyle özetlediğimiz konu aslında dünyanın en büyük batarya projesi olacak. Şu an rekor, Güney Avustralya’daki “Big Battery” çalışmasında. Big Battery, 193.5 megawatt-saat enerji üretiyor. 

yenilenebilir enerji çiftliği

Elon Musk ve Tesla bu iş birliğinde otomotiv markası yönüyle değil daha çok teknoloji destekçisi olarak bulunacak. Nitekim SolarCity’i satın aldığı 2016’dan beri güneş enerjisi alanında da çalışıyorlar. Tesla bataryaları, şirketin genel merkezine güç sağlayacak. Apple, konuyla ilgili bu zamana kadar yaptığı açıklamalarda Tesla’nın adını anmamıştı. The Verge, son haberinde şirketin 85 tane Tesla Megapack kullanacağına yer verdi. İlk bilgilendirmeyi yapan site ayrıca Monterey İlçe Denetleme Kurulu tarafından sunulan kayıtları da işaret etti: “Önerilen değişiklik, CFS Projesi tarafından üretilen 60 megawatt’a (” MW “), 240 megawatt saate (” MWH “) kadar elektrik enerjisinin düşük talep dönemlerinde sahada depolanmasına ve ardından en yüksek talep sırasında dağıtılmasına izin verecektir. Önerilen Değişiklik, 85 Tesla Megapack batarya ünitesini içeren BESS’in yapımını ve kurulumunu gerektirecektir…”

Tesla’nın Megapack ürünlerinin kWh başına 200-300 dolar arasında şarj maliyeti olduğu düşünüldüğünde Apple’ın toplam 50 milyon doların üzerinde ödeme yapması gerekebilir.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Kara Swisher’ın podcast yayınına katıldı. Elon Musk ile ilgili düşünceleri sorulan ünlü isim, “Elon ile kurduğu şirkete büyük bir hayranlık ve saygı duymama rağmen, kendisiyle hiç konuşmadım. Tesla’nın sadece lider olmakla kalmayıp, elektrikli araç alanında böylesine uzun bir süre bu liderliği sürdürmesi inanılmaz. Bu yüzden onlara hayranım.” şeklinde konuştu. Elon Musk, 2020’nin sonunda Tesla’yı bir zamanlar Apple’a satmaya çalıştığını açıklamıştı.

YORUMLAR