Apple Çalışanlarının “Şeffaflık” İsyanı

Apple çalışanları CEO Tim Cook'a açık mektup ile yönetimde değişiklik çağrısında bulundu.

apple manipülasyon
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Apple çalışanları maaşlardaki cinsiyet eşitsizliği çıkışlarından sonra yine ayrımcılık, ırkçılık ve cinsiyetçilik kalıplarına ve yönetimin bunları ele almadaki başarısızlığına karşı mücadele etmek için örgütleniyor. Bu tarz açık muhalefetlerin prestijli markalarda pek görülmediği herkes tarafından biliniyor. Öncelikle CEO Tim Cook’a bir açık mektup yazan grup şunları söyledi:

“Apple; çeşitlilik, eşitlik ve herkesin elinden gelenin en iyisini yapabileceği bir çevre sağlamasıyla gurur duyuyor. Ancak pratikte durum bundan çok uzak. Taciz ve ayrımcılıkla ilgili deneyimlerimiz, çoğumuzu daha da savunmasız bıraktı. İnsan kaynakları ekiplerinin, iş davranışları görevlilerinin ve tüm üst düzey yöneticilerin tarafsız bir üçüncü denetimini istiyoruz. Irkçılık, ayrımcılık, su istimal ve tacizle ilgili tüm raporların ve sonuçlarının kapsamlı bir şekilde yeniden araştırılmasını istiyoruz.”

Geçen hafta bir grup çalışan, mevcut ve geçmiş çalışanların eşitsizlik, yıldırma ve istismar deneyimlerini bir araya getirmek ve paylaşmak için #AppleToo kampanyasını başlattı. Bu tabelanın amacı  teknoloji endüstrisindeki işçilerin işverenlerinden daha fazla sorumluluk talep ettiği bir zamanda işçileri harekete geçirmeyi ve Apple’ı bu tür şikayetleri daha etkin bir şekilde ele almaya zorlamak. 

İşçiler bir basın açıklamasında, Apple’ın çok uzun süredir kamuoyunun denetiminden kaçtığını söyledi: “İş yerimizde tanık olduğumuz veya deneyimlediğimiz sürekli adaletsizliklere karşı hesap verebilirlik ve düzeltme için baskı yaptığımızda bir izolasyon, rütbe düşürme ve manipülasyon modeliyle karşı karşıya kalıyoruz” diye eklediler.   

Kampanyayı başlattıktan birkaç gün sonra, organizatörler, “yaklaşık 500 yanıt ve yüzlerce ırkçılık, cinsiyetçilik, ayrımcılık, misilleme, zorbalık, cinsel ve diğer taciz biçimleri ve cinsel saldırı hikayeleri aldıklarını” söylediler. Apple ise Reuters’e yaptığı açıklamada, “Tüm endişeleri ciddiye alıyoruz ve bir endişe ortaya çıktığında kapsamlı bir şekilde araştırıyoruz” dedi. 

Araştırmacılar, sosyal adalet ve sosyal sorumluluğun özellikle Covid-19 pandemisinin ortasında önem kazandığını kayderken bu örgütlü muhalefetin nasıl sonuçlanacağını göreceğiz. 

YORUMLAR