Arçelik Marka Stratejisini Değiştirdi, Yeni Sloganı: İyiliği Aşkla Tasarlar

Önde gelen beyaz eşya üreticisi Arçelik, yaptığı basın açıklamasıyla marka planlamalarındaki değişiklikleri sundu. Buna göre, 2012 yılında Çeliknaz’ın da yaratılmasıyla kullanılmaya başlanan “Yeniliği Aşkla Tasarlar” sloganı artık “İyiliği Aşkla Tasarlar” olarak sürdürülecek.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Global dünyanın hep birlikte yaşadığı gelişmeler, bitmeyen doğa-insan mücadelesi ve son olarak pandemi dönemi doğrultusunda şirketin çizdiği yeni yolun merkezine “iyilik” oturtuldu. Böylece beyaz eşya üretiminde sürdürülebilirliği ve daha “iyi” bir geleceği mümkün kılmak hedeflenerek üretim ve tanıtım faaliyetlerine başlandı. Artık öne çıkan projeler dünyanın geleceğine yönelik yükümlülükleri, “sorumlu üretim ve sorumlu tüketim” çevresinde yapılandırılacak.

Doğayla barışın sağlanması, temiz ve sağlıklı bir dünyanın yaratılmasında en temel faktörlerin başında gelir. Arçelik de artık diğer birçok küresel marka gibi doğayla barışarak da teknolojinin ilerleyebileceğini göstermenin peşinde gidiyor. Dolayısıyla artık doğal ve yenilenebilir materyallerin öne çıkarılmasına çalışılacak. Bunlar arasında pet şişelerden çamaşır makinesi kazanı yapmak, dönüştürülebilir kağıtları ürün kutularında kullanmak, yumurta kabuklarından buzdolabı parçaları üretmek gibi temsili fikirler var. Arçelik, adı geçen temsilleri birer reklam filmiyle de anlatmış. 

Basın açıklamasında duyurulan bir diğer yenilik ise yine teknoloji ve doğa iş birliğini korumak ve geliştirmek üzerine İYİGE isimli bir platformun kurulması oldu. Açılımı, İyilik Geliştirme Proje Grubu olan bu platformda Arçelik ekibiyle birlikte bilim insanları, uzman çevre bilimciler ve gençler de bulunacak. Ekibin üyeleri ve ulaşmak istedikleri hedef itibariyle de dinamik bir yapısı olacağı ve daha iyi bir dünya için proje geliştirecekleri gayet açık. 

150’ye yakın ülkede faaliyet gösteren ve yeni dönem planlarını bu şekilde açıklayan Arçelik, aynı zamanda Corporate  Knights tarafından hazırlanan 2021 Global 100 listesinde 34. sırada yer aldı. “Dünyaya Saygı, Dünyada Saygı” vizyonuyla hareket eden şirket, sıralamaya göre dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşya şirketlerinden biri. Ayrıca, listede yer alan ilk ve tek Türk şirketidir. Yeni sloganında ve amaçlarında samimi olduğunu gösteren Arçelik, kendi karbon kredisi ile 2019 ve 2020 yıllarında küresel üretimde karbon nötr olmayı başardı ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde dayanıklı ev ürünleri kategorisinde ikinci kez, “sektör lideri” seçildi. 

YORUMLAR