Bir Arjantin Vatandaşı, Ülkenin Google Alan Adını 5 Dolara Satın Aldı

Garip ama gerçek! Arjantin’de bir web tasarımcısı, ülkenin alan adını satın aldı.

arjantin domain
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Nicolas Kuroña isimli Arjantin vatandaşı, ülkesinin Google alan adını 540 Arjantin Pesosu yani yaklaşık 5 dolara satın aldın. İşlem o o kadar gerçekti ki google.com.ar sitesinin geçici olarak kapatılmasına neden oldu. Bunun sebebi, kullanıcının ülke alan adının süresinin dolduğu gün harekete geçmesiydi. Sitenin bir noktada satın almayı engelleyeceğini düşünen Kuroña, “Satın almama izin vereceğini asla hayal etmemiştim.” dedi. Google Arjantin, kontrolünün çok kısa bir şekilde ele alındığı açıklamasını yaptı.

Nicolas ne olduğu hakkında hiçbir fikrinin olmadığını söylüyor, ancak bu kadar çok medyanın ilgisini çekmesi “biraz tuhaf” hissettiriyor. Twitter’ın bazı köşelerinde bir kahraman olarak selamlandı ve olanları açıklayan tweet’i 80.000 beğeni topladı.

Peki başkasının alan adını öylece satın alabiliyor muyuz? Evet, alabiliyorum. Tabii eğer karşı tarafın alan adı süresi sona ermişse!

Alan adlarını gerçek sahiplerine geri satma umuduyla satın alan bazı siber zorbalar vardır. Siber işgal olarak adlandırılan bu işi bir çoğunuz ilk defa duysa da yazılım dünyasında son derece yaygındır. İnternetin ilk dönemlerinden beri ayrı bir sektör yaratıldı ve birçok ticari sayfa, haberdar olmadığı bu fırsatçılardan kendi alan adlarını satın aldı. Panasonic, Hertz ve hatta Avon’un da bu siber fırsatçıların kurbanı olduğu söyleniyor. 

Benzer bir olay google.com’un da başına gelmişti. 2016 yılında satışa sunulan alan adları listesinde Google.com’u keşfeden eski bir Google çalışanı olan Sanmay Ved 12 dolar karşılığında satın alma işlemini gerçekleştirdi. Google, Google.com alanını 12 dolara satın alan Sanmay Ved’e 6.006.13 dolar ödemeyi teklif etti. Seçtiği bir hayır kurumuna bunun iki katını ödedi. 

YORUMLAR