Kişiye Özel Sanat Eseri Üreten Yapay Zekalı Araç: Artifly

Artifly, kullanıcının zevkine göre tasarlanmış manzaralar çizmek için yapay zeka desteği ile tasarlandı.

yapay zeka sanat
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2018’de Christie’s, bir yapay zeka tarafından yaratılan ilk orijinal sanat eseri olan Edmond Belamy’nin Portresi’ni 432.500 $’a sattı. Artifly, Christie’s müzayede evinde satılan ve Obvious tarafından yapay zeka ile üretilen sanat satışından ilham aldı. Bu satıştan bir yıl sonra Ben Kovalis, Eyal Fisher ve Guy Haimovitz, yapay zeka ile tasarladıkları araçlar kullanarak Art AI koleksiyonunu hazırlayıp piyasaya sürdü. 

Temmuz 2021’de, üç uzman algoritma geliştirmede daha da ileri gitti. Yapay zeka sayesinde kullanıcının kendi tercihlerine göre otomatik birer sanat eseri tasarlayan Artifly’ı ürettiler. Artifly, kişisel tercihleri algılayıp bunları benzersiz, orijinal bir sanat eserine dönüştürebiliyor. Oluşturma süreci çok basit: yazılım, aralarından favorilerimizi seçebileceğimiz farklı stil ve akımlarda bir dizi tablo gösterir. Seçimler noktasında ilerledikçe yapay zekaya daha da yardımcı olmuş oluyoruz. En sonunda, herhangi bir satın alma zorunluluğu olmadan, zevkimize en uygun tabloyu bulmak ve eve teslim etmek de dahil yeni seçenekler sunuyor. Yapay zeka uygulamalarına nazaran ekonomik bir tercih olarak sunulan Artifly’ın maliyeti 29 ile 59 dolar arasında değişiyor. 

Artifly’nin geliştiricilerinden Ben Kovalis, hizmetle ilgili Art News’e verdiği röportajda, “Artifly’yi sunarken ortak bir soruyla karşı karşıyayız: ‘Yani insan sanatçıları robotlarla değiştirmek mi istiyorsunuz?’. Bu soruyu duyunca cevabım hazır: Kesinlikle hayır, her şeyden önce sanatçıları değiştirmenin mümkün olduğuna inanmıyoruz. Bu sadece sanatı geliştiren bir şey. Sanatsal süreci kurmak için hala insan çabası gereklidir. Güzel bir şey yaratan bir yapay zeka algoritması oluşturmak için çok fazla ter, gözyaşı ve insan katılımına ihtiyacınız var.” 

Artifly’nin sunduğu AI sanat eseri hizmetini burada deneyimleyebilirsiniz.

YORUMLAR