Sanat için Özelleştirilmiş Yeni Arama Motoru “Artvee” ile Dünyaca Ünlü Koleksiyonlar Arasında Gezinebilirsiniz

Sanat eserlerinin dijitalleştirilmesi, dünya çağında birçok müzenin katıldığı ve gittikçe yaygınlaşan bir uygulama. Yeni arama motoru Artvee ile dijital sanat arşivlerin arasında gezinmek çok daha kolay.

dijital arşiv
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bu hafta, sanat için özelleştirilen bir arama motoru olan Artvee’den bahsedeceğiz. New York Halk Kütüphanesinden Paris müzelerine kadar uzanan bu etkileyici teknoloji sizi 40’tan fazla uluslararası kurumun koleksiyonlarını incelemeye davet ediyor. İçlerinde Osmanlı dönemine ait hiç görmediğiniz tablolar dahi mevcut. Görüntülemek için yapmanız gereken işlem de çok basit. Tıpkı her gün girdiğiniz tarama motorlarında yaptığınız gibi anahtar kelimelerinizi aratıyorsunuz ve istediğiniz görseller alt alta sıralanıyor. Bu sitenin bir diğer güzelliği ise sunduğu yüksek kaliteli görselleri ücretsiz bir şekilde indirip kullanmanıza izin vermesi. 

Uzun zamandır müzelere gidemiyoruz. Pandemi kültür-sanata giden yolları da hem psikolojik hem fiziksel olarak kısıtladı. Türkiye’deki ve dünyanın çeşitli yerlerindeki ünlü müzeler dijital galerilerini sunmasıyla bu ihtiyaç biraz olsun giderildi ve kimilerimiz için büyük rahatlık olup alışkanlığa evrildi. İnsanlar kalabalığa girmek düşüncesiyle bir süre daha barışamayacağı için diğerleri de telafi yollarına başvuruyor. Peki Artvee bu noktada nasıl bir yenilik sunuyor? Tek tek müzelerin, kurumların sitelerini ziyaret ederek sanat eserlerini keşfetmek sıkıcı olabiliyor. Sanat eserlerine adanmış tarayıcılar bunun için oldukça uygun bir çözümler sunuyor. Mart ayında, bilgisayar mühendisi Chase McCoy , basit bir tematik anahtar kelime ile onunla ilgili binlerce sanat eserine izin veren Museo’yu yaratmıştı. Artvee de aşağı yukarı benzer şekilde çalışır ve anahtar kelimenize göre herhangi bir döneme ait resimler, heykeller, posterler sıralar. 

40’tan Fazla Kurumdan Yararlanıyor

Artvee,  40’tan fazla kurumun koleksiyonlarından yararlanıyor ve bu nedenle etkileyici sayıda sonuç sunuyor. Araç ayrıca sanatçıya göre arama yapmayı veya botanik, moda, figüratif sanat, din, hayvanlar, Japon sanat tarihi ve hatta propaganda gibi kategorilere tıklamayı da sunuyor. Diğer koleksiyonlar doğrudan kullanıcılar tarafından oluşturulur ve masal kapakları ve illüstrasyonları gibi belirli temaların keşfedilmesine olanak tanır.

Arama motorunun en güzel yanlarından biri ise Tüm bu resimler, reklamlar, eski posterler, kitap kapakları indirmek ücretsizdir. Kamu  malı olarak sayıldığı için telif hakları yok. İlham kaynağı olarak veya projelerinizin bir parçası haline getirerek kullanabilirsiniz. 

Kendinizi koleksiyonlarda kaybetmek istiyorsanız şu adrese alalım. 

YORUMLAR