Atari, Nostaljik Tasarım Koleksiyonu ile NFT Pazarına Giriyor

Video oyun endüstrisinin atası sayılan Atari, dijital devrimin ardından NFT pazarına giriyor.

atari nft pazarı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Atari’nin kurucu ortağı Nolan Bushnell, video oyun endüstrisinin atası sayılan girişiminin nostaljik tasarımlarını NFT’ye dönüştürüp satmak istiyor: “Neredeyse beş yıldır kriptoyla ilgileniyorum, ancak bunun için ağır bir yatırımcı olmadım. Keşke beş yıl önce inancımın gücüne sahip olsaydım.” 

İşlerini hale beyaz bir kağıt üzerinden halletmeye yatkın olduğu için vaktini matematik ile geçiren girişimci, CD gibi bir dönemin önemli teknolojilerinin Spotify gibi dijital akış servisleri ile yer değiştirdiği günümüzde sanat ve görüntüleri dijital olarak toplama fikrinin ona da mantıklı geldiğini söylüyor. 

Bushnell, sonunda kendi NFT’sini yapmak üzerine düşünmeye başladı. Bu çalışmasının yenilikçi olmakla birlikte markasının da izlerini taşıması gerektiğine inandı. Iron Man 2 ve Mission: Impossible—Ghost Protocol gibi filmlerde görsel efektler yapan uzun zamandır birlikte çalıştığı Zai Ortiz ile temasa geçti ve birlikte Bushnell’in biyografisinin bir uzantısı olacak bir NFT tasarlamaya başladılar.

Çalışmaları tasarlarken, Bushnell Pong’a ve Computer Space adını verdiği ve “dünyadaki ilk ticari video oyunu haline gelen” arcade oyun makinesi üzerinde durmaya karar verdi. Arcade’de atari oyunları 3D görüntüler halinde geliyor ve kısa video şeklinde görüntüleniyor. 

Bushnell Computer Space hakkında “bizim tarafımızdan tasarlandı, ancak makineyi biz üretmedik” açıklamasını yapıyor. 

Ortiz ile Bushnell, renkli konsollarda oynanan atari oyunlarının 15 saniyelik videolarını oluşturdu. Bunu yaparken artırılmış gerçeklik teknolojisini de kullanan Bushnell, “İnsanların bunu etkileşimli sanat olarak düşünmesini istiyorum” diyor. NFT’ler artırılmış gerçeklik sayesinde herhangi bir yere kurulabilecek. 

Makersplace üzerinden yapılacak müzayede 12 Ekim’de saat 15.30 (PST) itibariyle başlayacak. 

YORUMLAR