Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Pazarın yükselişi boğa piyasası olarak adlandırılırken ayı piyasası ise bu durumun tam tersi olarak öne çıkar. İki terimin de öğrenilmesi etkilerin analiz edilmesi konusunda önemlidir.

ayı piyasası, boğa piyasası
İdil Meral

Yazar

İdil Meral

Piyasa koşullarının tanımlanabilmesi için ayı ve boğa piyasası terimlerini sık sık duyuyor olabilirsiniz. Pazarın gidişatı, portföyünüzü etkileyen bir güç olduğu için terimlerin ne anlamlara geldiğini ve sizleri ne şekilde etkileyeceğini belirlemelisiniz.

boğa piyasası

Boğa Piyasası Nedir?

Pazarın agresif bir şekilde yükselmesi boğa piyasası yani bull market olarak tanımlanır. Piyasa yükseldiğinde, borsada giderek daha fazla açlık gözükmeye başlanır. Geniş bir yelpazedeki farklı faktörler boğa piyasalarına katkı sağlasa da en büyük olanları genellikle güçlü ekonomi ve yüksek istihdam seviyeleridir. Daha basit bir şekilde tanımlamak gerekirse boğa piyasası yükselen piyasaları en iyi şekilde ifade eder. Piyasa fiyatlarında ise daima bir artış ortaya çıkar. Bu tür zamanlarda, yatırımcılar genel olarak yükselişin uzun vadeli olacağını düşünür. Bitcoin dünyasında da benzer olaylar görebilmeniz mümkündür.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, boğa piyasasının tam tersi olarak algılanır. Piyasadaki karşılığı karamsarlığa işarettir. Piyasalar bu tür dönemlerde uzun bir süre düşüş trendinde durur. Aynı zamanda ortalama %20 aşağı yönlü hareketlilik ortaya çıkar. Bu durumlar ayı piyasalarına işaret eder. Bu durum gerçekleştiği zaman insanlar borsaya para yatırmaktan uzak dururlar.

İnsanların ayı piyasaları hakim olduğu dönemlerde ne şekilde yatırım yapacakları belirsizleşir. Bir ayı piyasası süresince, ekonomi yavaşlamaya başlar ve şirketler işçilerinin işlerine son vermeye başlar. Böylelikle işsizlik oranlarında bir yükseliş meydana gelir.

Genel olarak ayı piyasası düşüş belirtileri gösteren bir piyasa olarak tanımlanır. Hisse fiyatlarındaki düşme eğilimleri söz konusudur. Durumun öngörülebilir gelecekte devam edileceğine inanıldığı için ayı piyasaları da oluşur. Bu durumda yatırımcı olarak bütçenizi piyasadan çekmeniz ve trendlerin tersine dönene kadar beklemeniz daha doğru olabilir.

Ayı piyasasına örnek vermek gerekirse ortalama üç ay süren ve %5 düşüş ile sonuçlanan Wall Street Kara Pazartesi olayından söz edilebilir. Bu olay hala borsadaki en büyük günlük % düşüşü simgelemek için birçok kişi tarafından kullanılır.

Ayı ve Boğa Piyasalarının Özellikleri Nelerdir?

Boğa veya ayı piyasası durumları genellikle borsa fiyatları kısmında karakterize olmuş özelliklere sahiptir. Bunlar arasında arz talep dengesi de vardır. Çoğu yatırımcı menkul kıymet satın almak isterken, bazıları ise satmayı tercih eder.

Sonuçlara bakıldığı zaman yatırımcılar uygun sermayeleri elde edebilmek için rekabet ettikleri hisse fiyatları artar. Bir ayı piyasası hakimken hisse satın almaktan çok hisse satışı gerçekleşir. Talep arzdan önemli bir açıda düşüktür ve sonuç olarak hisse fiyatlarında alçalma başlar.

Piyasanın davranışı, bireylerin bu davranışları ne şekilde algıladıklarından etkilenir. Yatırımcı psikolojisi ve hissiyatı piyasanın alçalıp yükselmesine doğrudan etki eder. Borsa performansı ve yatırımcı psikolojisi birbiri ile bağlıdır. Boğa piyasalarında yatırımcılar isteyerek kar elde etmek isterler.

Ayı piyasalarında yatırımcılar paralarını hisse senetlerinden ve menkul kıymetlerden geri çekerler. Borsada olumlu hareketler beklenmesine rağmen durumların yansıması negatif yansımalara yol açar. Borsa fiyatlarındaki düşüş yatırımcı olarak güveninizi sarsabilir. Bu durum yatırımcı olarak paranızı piyasadan uzak tutmanıza sebep olabilir.

İşletmelerin borsadaki işlem gören hisse senetleri, ekonomiye katkıda bulunduğundan dolayı borsa ve ekonomi arasında ilişkiler kuvvetlenir. Tüketicilerin yeterli harcamaları yapmamalarıyla beraber işletmelerin kar edememesi zayıf ekonomiye işaret eder. Boğsa piyasasında tam tersine insanlar harcayarak paraya sahip oldukları için harcamaya istekli olurlar ve ekonomiyi harekete geçirebilirler.

Pazar değişimlerini ölçümlemek de bu alanda önemlidir. Piyasaların ayı veya boğa olduğunu belirleyen etmenler belirli olaylara verilen karmaşık tepkilerden ibaret değildir. Uzun vadede ne şekilde performans sergileneceği belirlenmelidir. Ufak hareketler kısa vadeli bir eğilimi veya pazar düzeltmesini simgeler.

E YANİ?
Hem ayı hem boğa pazarlarındaki yatırımlarınız üzerinde büyük bir etki yaratacağı için herhangi bir yatırım kararı alırken piyasaların hangi durumda olduğunu tespit etmeniz vakit alıcı olabilir. Ancak uzun vadede borsanın daima sizlere olumlu getiriler sağlayacağını da unutmamalısınız. Ayı ve boğa piyasaları, borsaların temelde hangi durumda olduğunu öğrenebilmek için bu terimlerin dikkatli bir şekilde incelenmesi önemlidir. Ayı ve boğa piyasası yatırımcıların piyasa hakkındaki hislerini ve gelecekteki eğilimlerini de belirler.
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir