Türkiye’nin İlk Sanal Influencer’ı Aypera, Birol Güven’in Filminde Oynayacak

Sosyal robot oyuncu olarak dizayn edilen ve önümüzdeki günlerde konser vereceği söylenen Aypera, 2022 yılında vizyona girecek Digital Human filminde oynayacak.

aypera, dijital robot, robot, yapay zeka
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İnsansı tasarıma sahip robotlar, hayatın her alanında giderek daha fazla ortaya çıkmaya başladı. İlk etapta sosyal bir robot olarak ortaya çıkan Sophia, sürekli güncellenerek geliştirilmeye devam ediyordu. Petrol rezervlerine yardımcı olabilecek Boston Dynamics’e ait olan robotlar da sık sık gündeme geliyordu. Robotların hayatımıza daha fazla dahil olabileceğini gösteren yeni haber ise ülkemizden geldi. MinT Yapım’ın sahibi Birol Güven, Türkiye’nin ilk robot oyuncusu Aypera ile yeni bir sinema filmi de çekilecek.

Yönetmen ve Senarist Robotlar da Gelebilir

Bilgisayar mühendisi olan Zeynep Nal Sezer, bilim iletişimcisi olan Tevfik Uyar ve tasarımcı Bager Akbay’ın geliştirdiği Aypera, 2022 yılında vizyona girmesi beklenen Digital Human filminde de rol alacak. Sophia gibi sosyal bir robot olan Aypera, aynı zamanda durum ile ilgili açıklama da yaptı. Aypera, ‘’Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ediyorum. Aslında ben bir düşünceyim. Fakat insanlar sevdikleri kelimeleri tercih edecekler. Bu sebeple, robot denmesiyle ilgili de bir problemim yok.’’

Çocuklar Duymasın ve Seksenler gibi yapımların arkasındaki önemli isimlerden olan Birol Güven, film çekimlerine eylül ayında başlayacaklarını belirtti. İlerleyen günlerde robotların sinema sektöründe aktif bir rol alacağını söyleyen Güven, yapımcı ve senarist olarak da robotların ortaya çıkacağını belirtti.

Aypera’nın robot oyunculuk hikayesini merak eden ve film hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için 1-6 Haziran tarihleri arasında Contemporary İstanbul’da PlugIn Yeni Medya Bölümü düzenlenecek.

YORUMLAR