Brezilya Şirketi Azul, Elektrikli Hava Taksilerine Geçiş Yapıyor

Alman teknoloji firması Lilium, Brezilyalı bir havayolu olan Azul SA ile yeni bir ortaklıkla elektrikli hava taksi ağını Brezilya'ya taşıyacak.

uçan taksi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Brezilyalı havayolu şirketi Azul, insanları ve malları taşımak için elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) jetleri yapan Almanya merkezli Lilium ile 1 milyar dolarlık ticari ve stratejik bir ittifak imzaladı. Anlaşmaya göre Lilium,  ağ genelinde çalışması ve bakımını yapması için Azul’a  220 jet uçağı satacak. Açıklamaya göre, Lilium, uçak sağlığının izlenmesinden ve uçaktaki pillerin ve yedek parçaların değiştirilmesinden sorumlu olacak. 

Brezilya, yılda 100 milyona yakın iç hava yolcusuyla dünyanın önde gelen sicil helikopter ve iş havacılığı pazarlarından biri. Anlaşmanın tarafları, ülkedeki yüksek hızlı bölgesel taşımacılığı kökten değiştirmeyi hedefliyor. 

Azul CEO’su John Rodgerson, “Azul, hizmet verilen şehirler ve günlük kalkışlar açısından Brezilya’nın en büyük iç havayolu şirketi ve 110’dan fazla varış noktasına günde 700 uçuş düzenliyor.  Marka varlığımız, benzersiz rota ağımız ve güçlü sadakat programımız bize Brezilya’daki Lilium Jet ağı için pazar ve talep yaratmak için araçlar sağlıyor.” dediği açıklamasını “Son 13 yılda Brezilya iç pazarında yaptığımız gibi, şimdi Lilium Jet ile gelecek yıllarda yepyeni bir pazar yaratmak için sabırsızlanıyoruz.”  sözleriyle sonlandırdı. 

Alman ortak Lilium, son olarak Mart 2020’de Tencent liderliğindeki yatırım turundan 240 milyon dolar toplamıştı. Böylece toplam fonunu 370 milyon doların üzerine taşımıştı. Kurucu Ortak ve CEO Daniel Wiegand, Azul ile yaptıkları anlaşma sonrasında yaptığı açıklamada, “Azul, Amerika kıtasındaki yetersiz hizmet alan pazarlara uyumlu ve uygun fiyatlı hava yolculuğu getirdi. Bu onları Lilium için ideal bir ortak haline getiriyor. Brezilya’da ortak markalı bir eVTOL ağı kurmak için Azul’un deneyimli ekibiyle birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi. 

YORUMLAR