Bensu Soral’ın “RIP Black Mamba” Adlı Eserinin NFT’si Satışa Çıkarıldı

Ünlü oyuncu Bensu Soral’ın Kobe Bryant’lı ilk NFT eseri şimdi OpenSea’da satışta.

kobe bryant karakalem çizimi 2,5 ethereum
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kobe Bryant rip black mamba

Bensu Soral, 26 Ocak 2020’de bir helikopter kazasında hayatını kaybeden Kobe Bryant’ı çizdiği karakalem resmi NFT eseri olarak OpenSea’de açık artırmaya çıkardı. 2,5 Ethereum’dan açılan fiyat 4500 dolara denk geliyor. “RIP Black Mamba” isimli resim, 22 Mart’a kadar açık artırmada kalacak.

NFT (Non-Fungible Token/ Değiştirilemez Para), kripto para piyasasının en büyük dijital galerilerinden biridir. NFT’ye aktarılan ürünlerin biricikliği yani orijinalliği doğrulanır ve kopyalanmasının önüne geçilir. Dijital galeri, gerek sanat eserlerinin gerek diğer tasarımların özgünlüğünü koruduğu için sanatçılara para kazanabilecek bir kapı açıyor. Bu anlamda aslında yüzyıllardır ihtiyaç duyulan bir sisteme teknoloji sayesinde kavuşulmuş oldu.

Mesut Özil de Genises Wearable ile yaptığı ortaklık kapsamında aynı sistemi kullanarak Boots ve The Kit adlı dijital ürünlerini açık artırmaya çıkarmıştı. Çok daha yakın bir tarihte -birkaç gün önce- Gırgır dergisinin ünlü çizeri Tarık Tolunay da “Fractal İstanbul-Pandemi” isimli eserini 20 Ethereum’a satmıştı. Bu da 36 bin dolara alıcı bulduğu anlamına geliyor.

Instagram’da 4 milyon takipçisi olan Bensu Soral, yeni heyecanını hesabından da paylaşarak NFT desteğini açıklamış oldu. Onun attığı bu ilk adımla ülkedeki diğer ünlü isimler de bu dijital galeri ve açık artırma sistemine ilgi göstermeye başlayabilir. Mesut Özil örneğinde olduğu gibi marka iş birlikleri ya da sosyal yardımlaşma kapsamında bu alanın tekrar gündeme geleceği konuşuluyor. 

Yetenekli oyuncu geçtiğimiz yıl da kadınlara özel dijital asistan girişimi Pepapp’a yatırım yaparak dikkatleri üzerine çekmişti. 

Ethereum ve Bitcoin gibi dijital para birimlerinin geldiği noktada kendi teknolojilerini yaratmaları geleceğe ışık yakar cinsten.

YORUMLAR