E-Ticaret Şirketi Berlin Brands Group 240 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Online markalar yaratan ve satın alan Almanya merkezli şirket Berlin Brands Group, 240 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin hedefinde ABD pazarı bulunuyor.

berlin brands group, yatırım, girişimcilik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Online perakende markaları denildiği zaman akla ilk gelen şirketler arasındaki Almanya merkezli Berlin Brands Group, UniCredit, Deutsche Bank ve Commerzbank tarafından 240 milyon dolar yatırım aldı. Elde edilen bu yatırımın öz sermaye olarak değil, borç biçiminde alındığının da altı çizildi.

Ünlü şirket aldığı bu yatırımı, Avrupa ve ABD başta olmak üzere Kuzey Amerika bölgesinde de daha ufak ama gelecek vadeden işletmeleri satın alabilmek için kullanacağını belirtti.

ABD Pazarına Odaklanabilir

Berlin Brands Group CEO’su Peter Chaljawski, 2005 yılında kurduğu karlı bir şirket olan BBG’u, beş ayrı ülkede 900’den fazla kişiye istihdam edecek şekilde geliştirdi. Ünlü şirket 28 ayrı ülkeye 14 ayrı kendi markasıyla ve 100 ayrı kanal aracılığıyla 3 bin 700’den fazla ürün sunuyor.

Başlangıçta DJ ekipmanları satarak kurulan Berlin Brands Group, günümüzde eğlence ve ses ekipmanlarıyla birlikte mutfak aletleri, spor malzemeleri ve kişisel yaşam malzemeleri de satıyor.

Chaljawski, ilk satın almayı Aralık 2020 tarihinde yaptıklarını ve satın almaları haftada bire çıkarmayı düşündükleri belirtiyor. Mevcut olarak 20 ayrı marka satın aldıklarını söyleyen BBG, bilhassa ABD pazarında aktif bir rol üstlenmek istediklerini de söylüyor. Bunun için yeni bir pazara girmediklerinin farkında olan ekip satın almalar için büyük bir yenilik olacağının altı çiziliyor.

ABD’de Amazon’un büyük paya sahip olduğunu ama Avrupa’da bölündüğünü söyleyen Peter Chaljawski, bu sebeplerden dolayı ABD şirketlerine onları Avrupa pazarına getirerek değer sunabileceklerini de söylüyor. Bu çerçevede şirketin yeni yatırım sonrasında ABD merkezli markalara odaklanacağı ve 1 ile 100 milyon dolar arasında gelir elde edeceği belirtiliyor.

YORUMLAR