Bernard Arnault Yaklaşık 15 Dakika Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu

Louis Vuitton’un CEO’su Bernard Arnault, hafta başında Jeff Bezos ve Elon Musk’ı aşarak dünyanın en zengin insanı oldu. Tahta kalma süresi ise yaklaşık 15 dakika.

15 dakika boyunca en zengin insan
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Fransız lüks ürünler grubu LMVH Moët Hennessy – Louis Vuitton’un Başkanı ve CEO’su  Bernard Arnault, bu unvanlarıyla yeteri kadar ünlüydü. Hafta başında bu mevkilerin yanına kısa bir süreliğine de olsa dünyanın en zengin insanı oldu. Hazırladığı listeler ile tanınan Amerikan dergisi Forbes, Pazartesi günü öğleden sonra Arnault’un Amazon kurucusu Jeff Bezos’tan daha fazla varlığa sahip olduğunu duyurdu. Büyük bir fark olmasa da Bezos’un 186 milyar dolarlık serveti Arnault’un 186,3 milyar dolarlık varlığının gerisinde kaldı.

İşler daha sonra eski haline döndüyse de Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi internet girişimcilerinin arasından sıyrılan tek Avrupalı olması dikkat çekiciydi. Bununla birlikte, Arnault’un en zengin insanların zirvesine sıçramasının sadece kısa ömürlü bir fenomen olmaması da mümkün. LVMH, 75 lüks markanın üreticisi ve durdurulamaz bir yükselişi var. Saat, mücevher, alkollü içkiler, şarap ve şampanyanın yanı sıra Louis Vuitton marka çantalar ve Dior’un moda ürünleri grubun ana rollerini oluşturuyor. Pandemi LVMH gibi lüks üreticilerin ilerlemesini engellemese de bir miktar yavaşlattı. Mağazalar kapandığı için müşteriler internetten sipariş verdi.

Arnault’un marka genişletme politikası durmadan devam ediyor. En son, İtalyan ayakkabı şirketi Tod’s’un %10 hissesini devraldı. İlerde tamamından yararlanmak için küçük bir hisse satın almak Fransızların popüler av tekniklerindendir. Moda devinin, son satın alma işlemi, Amerikan mücevher şirketi Tiffany olmuştu. 

Arnault ailesinin sermayenin yüzde 47’sine ve oy haklarının yüzde 63’üne sahip olduğu LVMH bugün borsada 322 milyar euro değerinde. Yani Avrupa’nın en değerli şirketi. Türkiye’nin 2021 listesine baktığımızda en değerli 100 markanın toplam değerinin 24,6 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Arada bir oran kurmak dahi anlamsız. 

72 yaşındaki milyarder, on yıllardır şirketin başında ve şu sıralar kendisi hakkında en merak edilen konu -serveti dışında- varisinin kim olacağı sorusu. Arnault’un iki evlilikten beş çocuğu var. Hâlâ okuyan en küçük oğul dışında herkes LVMH’de çalışıyor. Hepsi en iyi okullarda eğitim aldı. Arnault, yine de varis konusunda net değil, şirketini ve servetini güvence altına almak için en iyisini düşünmek zorunda. Bu nedenle hala çok çalışıp çocuklarını test ediyor. Kızı Delphine Arnault kısa bir süre önce onun hakkında şunları söyledi: “24 saat çalışıyor. Uyuduğunda, şirket için yeni fikirlerin hayalini kuruyor.

YORUMLAR