Türkiye’nin Ünlü Züccaciye Markası Bernardo İflas Etti

Türkiye’nin alanında son derece ünlü markası Bernardo, iflasını duyurdu. Faal mağazaları 1. İflas Müdürlüğü tarafından mühürlendi.

züccaciye zinciri bernardo iflas
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bernardo, İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararıyla resmi olarak iflas etti. Temelleri 1984 yılında Bağdat Caddesi’nde atılan züccaciye zincirinin birçok AVM’de mağazası bulunuyordu. Toplamda 122 mağaza 155 satış noktası ulaşan ve yaklaşık 850 kişiye istihdam sağlayan şirket, 2018’den bu yana kendini toparlamaya çalışıyordu. 3. yılda başarısızlık kabul edildi ve şirket daha fazla ayakta duramadı. 2018’de yapılan açıklama şu şekildeydi: 

“Son dönemde piyasalarda yaşanan nakit sıkışıklığı, döviz ve faizde görülen aşırı yükseliş ve bankaların kredi imkanlarını kısıtlaması sonucunda, şirketimiz gereken likiditeyi sağlamak konusunda zorlanmaya başlamıştır.

Bu süreç ticari faaliyetlerimizi etkiler hale gelmiştir. Piyasa koşullarına göre faaliyetimize devam etmek, ödeme yapımızda sürdürülebilir değişiklikler yapmak, yasal süreçleri düzenlemek adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma süreci başlatılmıştır. Bu kapsamda, yetkili Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato talepli başvuru yapılmış, başvuru talebimiz mahkemece uygun bulunarak gerekli tedbir kararı verilmiştir. Tedarikinin çok büyük bölümünü yurt içinden sağlayan Bernardo, yüzde 100 milli sermayeli bir Türk markasıdır. Konkordato başvurumuza aldığımız tedbir kararı ile yeniden yapılandırma sürecimizi başlatmış bulunuyoruz.

Yeniden yapılandırma sürecimizin hedefi, tüm çalışanlarımız, finans sektöründe birlikte hareket ettiğimiz partnerlerimiz, iş ortaklarımız, müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve bayilerimizin çıkarlarını koruyarak şirketimizin varlığını sürdürmek ve bu süreçten güçlenerek çıkmaktır”

Hızlı bir yeniden yapılandırma süreci içine girildiyse de pandemi son darbeyi vurmuş oldu. Mağazalardan gerekli verimi alamayan şirket, 150 satış noktasından 24’e indi. Hatta yakın zamanda 8’e kadar düşmüştü. 18 Mayıs 2021 saat 14.06 itibariyle ise beklenen son resmileşti ve şirket, iflasını duyurdu. Mahkeme kararının ardından Bernardo’nun faal mağazaları 1. İflas Müdürlüğü tarafından mühürlendi. 

YORUMLAR